Międzynarodowa lekcja „żywej historii” –  po raz siódmy.

0
319

Międzynarodowa lekcja „żywej historii” –  po raz siódmy.

Już siódmy raz, w przeciągu ostatnich czterech lat, młodzi Europejczycy spotkali się, żeby  wzmacniać dialog międzypokoleniowy. „Chodź opowiem ci historię…” to seria projektów i jednocześnie nazwa nieformalnej międzynarodowej sieci miłośników „lekcji żywej historii”, którą zarządza zamojskie Stowarzyszenie HEureka Generator. Sieć angażuje we wspólne działania młodzież z Polski, Rumunii, Węgier, Czech, Słowacji, Grecji, Cypru, Łotwy, Litwy, Turcji i Chorwacji.

  • Głównym celem projektowych działań jest wzmacnianie więzi między członkami naszych społeczności lokalnych. Młode osoby mogą wiele nauczyć się od seniorów, a seniorzy od młodych – mówi Andrzej Smyk, prezes Stowarzyszenia HEureka Generator.
  • Zamojszczyzna to miejsce pamiętające wiele ważnych dla Europy i Świata wydarzeń historycznych. Wielu seniorów, którzy widzieli te rzeczy, w dalszym ciągu żyje i mieszka między nami. Realizując projekty z serii „Chodź opowiem ci historię…” rozmawiamy z nimi, spisujemy ich życiorysy, a wydane publikacje upowszechniamy w całej Europie – dodaje.

Obecnie realizowany projekt nosi nazwę „Chodź opowiem ci historię – Dziadkowie”. Biorą w nim udział organizacje partnerskie z Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Grecji.

  • Każdy uczestnik projektu dostał zadanie domowe: było nim przeprowadzenie wywiadu z przedstawicielem poprzedniego pokolenia w swojej rodzinie lub w swojej społeczności lokalnej. Mogła to być babcia, dziadek, tato, sąsiadka… – opowiada polska uczestniczka, Dominika Jóźwiakowska
  • Chcieliśmy zebrać jak najwięcej informacji dotyczących tego, jak kiedyś żyło się bez telefonów komórkowych, bez internetu, jak wyglądała codzienność poprzednich pokoleń – tłumaczy Dominika.

W trakcie projektu udało się opracować ponad dwadzieścia wywiadów, które do końca roku ukażą się w formie publikacji elektronicznej i papierowej. To nie tylko opowieści o ciężkiej pracy na roli, dziecięcych zabawach, zakładaniu i utrzymaniu rodziny, ale też dorastaniu w trakcie wojny, ukrywaniu partyzantów, prześladowaniach przez władze poprzedniego systemu.

 -Co ciekawe, twórcy wywiadów, niektóre  historie usłyszeli od swoich dziadków lub rodziców po raz pierwszy – mówi Karolina Szczepanik, członkini zarządu Stowarzyszenia HEureka Generator. 

 -Ja sama w trakcie wywiadów pełniłam rolę tłumaczki. To bardzo ciekawe doświadczenie. W trakcie tłumaczenia trzeba być bardzo skoncentrowanym przez prawie dwie godziny, mieć duży zasób słownictwa no i radzić sobie z tłumaczeniem na język angielski słów i zdań, których nasze pokolenie już raczej nie używa – dodaje Karolina.

Bohaterami poprzednich części „Chodź opowiem ci historię…” byli polscy więźniowie obozów przejściowych i koncentracyjnych okresu II wojny światowej, polscy partyzanci i ich rodziny, zamojscy Sybiracy, więźniowie polityczni z czasów  poprzedniego systemu w Czechosłowacji, osoby przesiedlane z rumuńskiego regionu Banat w Rumunii w latach 50 – tych poprzedniego wieku.            Pod koniec zeszłego roku zamojska organizacja realizowała też duże, międzynarodowe seminarium w trakcie którego partnerzy z całej Europy dyskutowali nad tym, jak najefektywniej prowadzić przyszłe działania sieci.

Projekt „Chodź opowiem ci historię – Dziadkowie”  realizowany jest przez zamojskie Stowarzyszenie HEureka Generator w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, Sektor ‘Młodzież’. Partnerzy projektu: For YOUth (Słowacja), Evolution (Rumunia), Co-Efficient (Węgry), Youthphoria (Grecja).

Stowarzyszenie HEurteka Generator zaprasza do śledzenia swoich działań projektowych na stronie FB: www.facebook.com/HEurekaGenerator/ i kanale Youtube: HEureka Generator.

02 photo Międzynarodowa lekcja „żywej historii” -  po raz siódmy.

 

Poprzedni artykułŻmudne utrwalanie w pamięci 
Następny artykułSzczebrzeszyn: Mikołaje na motorach sprawią radość dzieciom
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments