„Ferie z WOT”. Propozycja dla uczniów i studentów

0
249

Jesteś uczniem lub studentem i chcesz zostać żołnierzem Wojska Polskiego nie rezygnując z dotychczasowych aktywności? Lubelscy Terytorialsi zapraszają na „Ferie z WOT”.

Ferie to dobry czas na rozpoczęcie przygody z wojskiem. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz kolejny przygotowała projekt „Ferie z WOT” z myślą o osobach młodych, które uczą się lub studiują. W czasie zimowej przerwy w nauce, która na Lubelszczyźnie przypada w terminie 13-26 stycznia 2020, ochotnicy będą mogli odbyć szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”, która zakończy się uroczystą przysięgą wojskową.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT i wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT” powinni już teraz zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień, zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Przed kandydatami procedura poborowa, rozmowa kwalifikacyjna oraz badania lekarskie. Wniosek o powołanie do służby, można również złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

– Obserwujemy wzmożone zainteresowanie służbą w naszej formacji wśród młodych ludzi. Co trzeci nasz żołnierz ma mniej niż 25 lat. Szczególną grupą są uczniowie i studenci. Ich zainteresowanie wstąpieniem do WOT szczególnie widać podczas zimowej i letniej przerwy w nauce. Przygotowanie rozwiązania systemowego, które umożliwiło im udział w szkoleniach było dla nas jednym z priorytetów. Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i doprowadziły do sytuacji, w której młodzi ludzie mogą służyć Ojczyźnie bez uszczerbku w nauce. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach – mówi dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Zimowe i letnie szkolenia podstawowe, organizowane specjalnie z myślą o pełnoletnich uczniach i studentach, cieszą się dużym zainteresowaniem na Lubelszczyźnie. Dzięki tegorocznym edycjom „Ferii z WOT” i „Wakacji z WOT” szeregi 2 LBOT zasiliło w sumie ponad 300 żołnierzy – ochotników. Przypomnijmy, lubelska brygada OT liczy dziś około 3500 żołnierzy, średnia wieku to 32 lata, a ponad 26% stanowią studenci i uczniowie.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

Poprzedni artykułZamość: Zakończył się 8. Przegląd Filmowy „Alchemia Kina” [ZDJĘCIA]
Następny artykułZamość: Wspólna Wigilia i kolędowanie na Rynku Wielkim
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments