ŚZŻAK Okręg Zamość zainaugurował akcję „Paczka dla Kombatanta”

0
325
Fot. ŚZŻAK Okręg Zamość

25 listopada br. w Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. W konferencji udział wzięli Poseł Sławomir Zawiślak – Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, por. Andrzej Jaroszyński, Marian Derkacz – Wiceprezesi ŚZŻAK Okręg Zamość, Witold Marucha – Sekretarz ŚZŻAK Okręg Zamość, Andrzej Skiba – Skarbnik ŚZŻAK Okręg Zamość, phm. Anna Rojek – Komendant Hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim wraz z harcerzami, Teresa Opalska – Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK w Tyszowcach, Lucyna Rebizant – Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK w Tomaszowie Lubelskim, Tomasz Książek – Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK w Biłgoraju, Andrzej Wojtyło – Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK w Józefowie, Józef Więcław i Anna Hawryluk – Członkowie Zarządu Związku, weterani w osobach: kpt. Józef Łaba, Kazimierz Niedziela, Eugeniusz Stąsiek.

W trakcie konferencji jej uczestnicy przekazali do wiadomości publicznej szczegółowe informacje na temat podjętej po raz kolejny przez ŚZŻAK Okręg Zamość akcji pn. „Paczka dla Kombatanta’. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych przez Związek z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Projekt „Paczka dla Kombatanta” służy realizacji celów statutowych ŚZŻAK O/Z jakimi są m.in. organizowanie opieki socjalnej i pomocy koleżeńskiej dla żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin, krzewienie etosu AK i PPP poprzez wychowanie obywatelskie, patriotyczne młodego pokolenia Polek i Polaków. Wspiera on także budowanie i umacnianie więzi międzypokoleniowej pomiędzy Weteranami a młodzieżą szkolną m.in. poprzez udział w spotkaniach wigilijnych, przygotowaniu paczek świątecznych i ich dostarczaniu Weteranom. Projekt realizowany będzie na terenie działania ŚZŻAK Okręg Zamość, a spotkania wigilijne odbędą się w Biłgoraju, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu w dniach od 17 do 20 grudnia. Cele projektu kierowane są do byłych żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, walczących za wolność Ojczyzny w okresie II wojny światowej i w okresie powojennym także w innych formacjach niepodległościowych na terenie Zamojszczyzny. Właśnie ta grupa weteranów, po bohaterskich trudach zbrojnej walki z niemieckim okupantem, doświadczyła najbardziej okrutnych prześladowań ze strony sowieckiej i polskiej władzy ludowej. Dopiero w ostatnich latach przywraca się im należną chwałę, szacunek, niejednokrotnie wyjmując z bezimiennych grobów skazanych na zapomnienie bohaterów walki o Niepodległą. Ww. zadanie publiczne stwarza możliwość okazania wdzięczności, szacunku żyjącym weteranom, których pozostało wśród nas niewielu. Być może to ostatnia szansa na bezpośrednie spotkanie tych osób, wysłuchanie ich wspomnień, podzielenie się opłatkiem.

Żyjący jeszcze Weterani to często osoby samotne, pobierające niewielkie emerytury, których znaczną część muszą przeznaczyć na podstawowe potrzeby tj. żywność, leki, materiały, utrzymanie mieszkania. Oprócz typowo materialnego znaczenia działań projektowych, jakim jest przygotowanie i przekazanie kombatantom paczek, istotny jest wymiar emocjonalny podejmowanych działań i budowanie więzi międzypokoleniowej. Młodzież szkolna zaangażowana do tych działań ma okazję poznać mieszkających w najbliższym otoczeniu kombatantów, którzy dość często nie afiszowali swoich dokonań, będąc cichymi bohaterami historii, niejednokrotnie zapomnianymi, żyjącymi w samotności. Do projektu zaproszeni zostaną uczniowie ze szkół mundurowych, młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim i harcerze. Dla tych grup młodzieży szczególnie ważna jest możliwość poznania lokalnych bohaterów, których życie i poświęcenie dla Ojczyzny będzie przykładem i drogowskazem do własnego rozwoju. Młodzi ludzie z produktów dostarczonych przez ŚZŻAK O/Z przygotują i dostarczą wraz z członkami Związku paczki świąteczne z kartkami z życzeniami grupie minimum 80 kombatantów, których wytypuje Zarząd Okręgu. Okres świąteczny jest takim czasem, w którym samotność odczuwa się najboleśniej. Poprzez organizację spotkań wigilijnych Związek chce ofiarować weteranom dodatkowe wspólne chwile w rodzinnej atmosferze, wskazać jak bardzo jesteśmy im wdzięczni za to co zrobili dla naszej Ojczyzny. Przedstawiciele stowarzyszenia są pewni, iż te spotkania zainicjują stały zwyczaj zapraszania kombatantów na uroczystości organizowane przez młodzież ze szkół mundurowych, Strzelców i harcerzy. W rezultacie przyczyni się to do integracji międzypokoleniowej i zachowania pamięci o naszych bohaterach.

Prezes ŚZŻAK O/Z Sławomir Zawiślak zaznaczył, że jest to kolejny już rok organizacji przez Związek tego typu akcji. W ubiegłym roku odwiedzono i przekazano życzenia ok. 140 Weteranom walk o wolność Ojczyzny działających w Armii Krajowej i innych formacjach niepodległościowych.

Uczestnicy konferencji zwrócili się do mieszkańców regionu z prośbą o pomoc przy wyszukiwaniu jeszcze żyjących, a zasłużonych dla Ojczyzny, osób do których w tym roku mogłyby zostać dostarczone paczki wraz ze świątecznymi życzeniami. W tym celu Prezes ŚZŻAK O/Z Sławomir Zawiślak zachęcił do zgłaszania Weteranów w sekretariacie ŚZŻAK Okręg Zamość (ul. Partyzantów 3, 22-400 Zamość) osobiście lub telefonicznie (tel. 84 677 65 56 ) w godzinach urzędowania (od 9:00 do 13:00 – od poniedziałku do piątku). Zgłoszenia można dokonać dzwoniąc na zamieszczone na stronie internetowej Związku www.akzamosc.pl telefony komórkowe Prezesa i Sekretarza ŚZŻAK O/Z.

Poprzedni artykułCukrzyca typu 2
Następny artykułGm. Komarów – Osada: Na cmentarzu w Dubie powstanie pomnik żołnierzy września 1939 r.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments