Miasto szykuje nowe, wyjątkowe świąteczne iluminacje. ZNAMY SZCZEGÓŁY

0
2160
Fot. archiwum NKZ

Zimowe spacery po zamojskim Rynku znów będą miały wyjątkowy charakter. Wraz z początkiem grudnia pojawią się tam bowiem świąteczne iluminacje. 

Jak zapowiada miasto – tegoroczna odsłona miejskich iluminacji to połączenie nowoczesnego wzornictwa i tradycyjnych, znanych i lubianych ozdób świątecznych.

W pełnej krasie będzie je można oglądać od 6 grudnia, premierowy pokaz zaplanowano na godz. 18:00. Iluminacje pozostaną na Rynku Wielkim do końca lutego 2020r.

 Tworzenie dla tak pięknej, historycznej przestrzeni to niezwykle inspirujące wyzwanie – mówi Karol Bas z firmy Multidekor, która zaprojektowała i wykonała iluminację.

Na płycie Rynku Wielkiego zostanie ustawiony świetlny labirynt, który zajmie powierzchnię aż 800m2.

I tu dobra wiadomość: do labiryntu będzie można wejść, a spacerowicze odnajdą w zakamarkach zaczarowanego ogrodu świąteczne niespodzianki: świetlne rzeźby w kształcie błyszczących gwiazd, czerwonych bombek, gwiazdkowych prezentów przewiązanych złotą wstęgą czy zdobionych bombkami dekoracyjnych stożków, z których każdy zabłyśnie 1,5 tysiąca punktów świetlnych LED.

– Dekoracje na Starym Mieście co roku cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają do Zamościa, by obejrzeć iluminacje. Ozdoby wprowadzają nas w świąteczny klimat, ale mają one nie tylko wymiar estetyczny, dekoracyjny. Dzięki głosom internautów zwyciężaliśmy w plebiscycie „Świeć się” na najpiękniej rozświetlone miasto, a nagrody przekazywaliśmy osobom potrzebującym- podkreśla prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Wśród świątecznych dekoracji miasta pojawi się, cieszący się niesłabnącą popularnością, „I love Zamość”, który jak w latach poprzednich będzie doskonałym miejscem do wspólnego zdjęcia.

Nie zabraknie świątecznej choinki! Udekorowane drzewko i zimowe projekcje na elewacji ratusza to stałe elementy świątecznego wystroju Rynku.

-Iluminacje na Rynku Wielkim okazały się strzałem w dziesiątkę. W połączeniu z lodowiskiem przed ratuszem znakomicie ożywiają Stare Miasto w pozornie martwym sezonie zimowym. Takie wnioski płyną chociażby z rozmów z naszymi restauratorami. Iluminacje mają także ogromne znaczenie promocyjne. Zdobyty dwukrotnie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”, poza prestiżem, dał nam pokaźny pakiet promocyjny w ogólnopolskich mediach. O Zamościu mówiono, pisano i pokazywano go w telewizji, a niektóre ze zdjęć i filmów z poprzednich lat osiągały nawet milion wyświetleń- dodaje dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Zamość Damian Miechowicz.

Miasto Zamość w ramach plebiscytu „Świeć się z Energą” uzyskało w 2017 r. tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”. W nagrodę Grupa „Energa” przekazała do Zamościa sprzęt AGD o łącznej wartości 50 000,00 zł (łącznie 41 sztuk sprzętu AGD). Sprzęt otrzymały 34 rodziny objęte wsparciem MCPR w Zamościu, ale również Pogotowie Opiekuńcze, Rodzinny Dom Dziecka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu, Stowarzyszenie „Otwarte Serca” w Zamościu.

Rok później (w 2018 r.) Miasto Zamość ponownie sięgnęło po zwycięstwo. Do Zamościa trafił sprzęt AGD o łącznej wartości 50 000,00 zł (łącznie 67 sztuk sprzętu AGD). Nagrody zostały przekazane dla 51 rodzin (59 sztuk). Sprzętem obdarowano Dom Dziecka, Pogotowie Opiekuńcze, Rodzinny Dom  Dziecka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu, Stowarzyszenie „Otwarte Serca” w Zamościu, Stowarzyszenie ”Salvete” w Zamościu.

2019 roku za zwycięstwo Miasta Zamość w pierwszym etapie plebiscytu (etapie regionalnym) „Świeć się  z Energą” w nagrodę Grupa „Energa” przekazała do Zamościa sprzęt AGD o łącznej wartości 10 000,00 zł (łącznie 15 sztuk sprzętu AGD). Nagrody trafiły do 13 osób objętych pomocą MCPR. Sprzęt trafił również do Stowarzyszenia „Otwarte Serca” w Zamościu i Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Zamościu. Obdarowani, to osoby samotnie gospodarujące, niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, których dochód nie przekraczał kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej (701 zł.) – wszystkie wskazane osoby były objęte pomocą MCPR.

Bożonarodzeniowa szopka świąteczna pojawi się na Rynku Wielkim 10 grudnia.

źródło: UM Zamość

Przypominamy, jak prezentowały się świąteczne iluminacje w poprzednich latach.

Poprzedni artykułPolicjanci pomogli mężczyźnie, który dostał ataku padaczki
Następny artykuł21-latka dachowała Yarisem
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments