Zamość: Konferencja naukowa „Różne odcienie zaburzeń nastroju u dzieci i młodzieży”.

0
835
zdjecie ilustracyjne

„Różne odcienie zaburzeń nastroju u dzieci i młodzieży” – to tytuł XVII Konferencji Naukowej organizowanej przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną nr 1 w Zamościu. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 19 listopada 2019 r. w Bursie Międzyszkolnej Nr 1 w Zamościu (ul. Stefana Okrzei 6).

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 1 w Zamościu systematycznie od 2005 roku organizuje konferencje naukowe skierowane do przedstawicieli samorządu i władz oświatowych, a szczególnie przedstawicieli zamojskich szkół, przedszkoli oraz placówek zajmujących się szeroko pojętą pomocą dzieciom, młodzieży i rodzinom. Celem konferencji jest wyposażanie w wiedzę, budowanie świadomości środowiska lokalnego na temat wybranych zjawisk związanych z rozwojem, wychowaniem i edukacją dzieci i młodzieży. Tematy konferencji dobierane są adekwatnie do zapotrzebowania zgłaszanego przez szkoły i placówki. Tak też jest z tematyką tegorocznej XVII Konferencji Naukowej, która nosi tytuł: „Różne odcienie zaburzeń nastroju u dzieci i młodzieży”.

Tytuł poetycki, jesienny, w swojej wymowie niosący przekaz o różnorodności zaburzeń dotykających młodych ludzi, z którymi musimy zmierzyć się my dorośli. Czy brak pozytywnego myślenia, apatia, spadek nastroju i smutek to już depresja? Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2030 roku choroba ta wyprzedzi nawet schorzenia sercowo – naczyniowe. W naszym społeczeństwie aktualnie, co piąta osoba cierpi na jakiś rodzaj zaburzenia psychicznego, w tym depresję. Wiek rozwojowy szczególnie sprzyja rozpowszechnieniu zaburzeń psychicznych wśród uczniów. Szacuje się, że stanowią one 17% populacji. A w Polsce jest obecnie 403 psychiatrów dziecięcych, dlatego warto inwestować w profilaktykę i jak najwcześniejszą pomoc.

Podczas konferencji dr n. med. Krzysztof Szwajca, specjalista psychiatra, psychoterapeuta, pracownik naukowy Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, poruszy tematykę związaną z depresją u dzieci i młodzieży, profilaktyką zjawiska, rozpoznawaniem wczesnych objawów, a także metodami pomocy. Liczymy, że konferencja przyniesie uczestnikom realny wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie problemu zaburzeń nastroju dzieci i młodzieży, a także pobudzi ich uważność na objawy ostrzegawcze tak, aby w porę przyjść im z pomocą.

 

Program XVII Konferencji Naukowej Różne odcienie zaburzeń nastroju u dzieci i młodzieży 19 listopada 2019 roku

11:30 –12:00   Rejestracja uczestników

12:00 – 12:15   Uroczyste rozpoczęcie konferencji  – Maria Sakowicz – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 1 w Zamościu.

12:15 – 13:15   dr n. med. Krzysztof Szwajca, specjalista psychiatra, psychoterapeuta – ,,Czym jest depresja u dzieci i młodzieży”.

13:15 – 13:45   przerwa kawowa

13:45 – 14:45   dr n. med. Krzysztof Szwajca, specjalista psychiatra, psychoterapeuta – „Co możemy robić – profilaktyka, uważność na punkty ostrzegawcze, postępowanie”.

14:45 – 15:00   Dyskusja i podsumowanie konferencji.

Informacje o wykładowcy:

dr n. med. Krzysztof Szwajca – specjalista psychiatra, psychoterapeuta, superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, specjalista terapii środowiskowej. Pracownik naukowy Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Katedry Psychiatrii UJ CM, kieruje Zespołem Leczenia Domowego OKPDDiM Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prezes Zarządu Fundacji „Dom Terapii”. 

Superwizuje liczne ośrodki psychoterapeutyczne, w sumie prowadzi ponad dwadzieścia grup superwizyjnych oraz superwizje indywidualne. Wiele lat kierował Oddziałem I Krakowskiego Instytutu Psychoterapii, wcześniej współtworzył i kierował jeszcze dwoma innymi ośrodkami psychoterapii środowiskowej na terenie Krakowa oraz prowadził Oddział Psychiatryczny Sanatoryjno-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Rabce-Zdroju.

Jest autorem i współautorem ponad 50 publikacji naukowych i ponad 200 wystąpień zjazdowych. Nauczyciel akademicki zaangażowany w szkolenie przeddyplomowe i podyplomowe z dziedziny psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapii, terapii rodzin, pracy z traumą. Laureat nagrody im. W. Moczulskiego PTP ,,za wybitne walory rozprawy doktorskiej” oraz nagrody im. Aliny Margolis-Edelman jako osoba szczególnie zasłużona w działalności na rzecz pomocy dzieciom (2019). Uczeń prof. Marii Orwid i członek założonego przez nią zespołu specjalizującego się w pracy z odległymi następstwami traumy wojennej i z problematyką międzygeneracyjnego przekazu traumy.

[materiał nadesłany]

Poprzedni artykułChcąc uniknąć zatrzymania, wyskoczył z jadącego samochodu
Następny artykułZamość: Wybitni specjaliści porozmawiają o cukrzycy.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments