Ranking 66 polskich miast przyjaznych ludziom młodym. Jak wypadł Zamość?

3
3467

Fundacja Schumana przedstawiła piątą edycję rankingu polskich miast „Europolis”. Tym razem 66 miast na prawach powiatu zbadano pod kątem ich atrakcyjności dla młodych mieszkańców. W klasyfikacji ogólnej Zamość uplasował się w pierwszej 20. Najlepiej wypadł w kategoriach „kultura i rozrywka” oraz „zdrowie i opieka”.

W Rankingu „Miasta dla młodych”, podobnie jak we wcześniejszych raportach z cyklu „Europolis”, porównano 66 miast na prawach powiatu. Autorzy zestawienia przeanalizowali takie potrzeby młodych ludzi jak: siła lokalnej gospodarki i rynek pracy, edukacja, oferta kulturalna, ale także mobilność czy otwartość na nowych mieszkańców.

Liderzy rankingu Europolis „Miasta dla młodych”

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa. Co ciekawe, stolica Polski zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. Drugie miejsce zajął Rzeszów. Jego największa zaleta to wysokiej jakości edukacja, zarówno jeśli chodzi o wyższe uczelnie, jak i szkoły średnie – w tym licealne i zawodowe. Podium rankingu Europolis zamykają Katowice. Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej. Skład pierwszej dziesiątki rankingu Europolis. Miasta dla młodych nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii Otwartość) i Kraków (zwycięzca kategorii Kultura i rozrywka), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź.

Zamość w pierwszej dwudziestce.

Zamość w klasyfikacji ogólnej zajął 19 miejsce. Najlepiej wypadł w kategorii kultura i rozrywka (6 pozycja). O wyniku tym zadecydowały duże inwestycje w kulturę i widoczny sektor kreatywny. Zamość dobrze wypadł też w kategoriach „zdrowie i opieka” (7 miejsce), „edukacja” (12 miejsce) oraz „infrastruktura” (17 pozycja). Znacznie słabiej w kategoriach „otwartość” (46 pozycja) oraz „mobilność” (48 miejsce). Najgorszy wynik Hetmański Gród odnotował w kategorii „gospodarka lokalna”, gdzie zajął przedostatnie, 65 miejsce.

Konferencja Europolis 2019, podczas której ogłoszono wyniki raportu o bezpieczeństwie w polskich miastach, odbyła się 8 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Udział w niej wzięli burmistrzowie i prezydenci polskich miast, samorządowcy, przedsiębiorcy i działacze organizacji społecznych.

Ranking Miast EUROPOLIS jest publikowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana od 2015 r., każdego roku badacze biorą pod uwagę inne parametry, w 2018 r. analizowali partycypację obywatelską w miastach.

Cały raport Europolis. Miasta dla młodych, wraz z pełnym rankingiem można pobrać tutaj.

zrzut ekranu 2019 11 8 o 12 48 22 Ranking 66 polskich miast przyjaznych ludziom młodym. Jak wypadł Zamość?