W Gm. Rachanie powstała nowoczesna biogazownia oraz suszarnia owoców i warzyw

0
4049
Bioelektrogazownia w Michalowie. Fot. Waldemar Kaźmierczak

Firma “Budmat” z Zamościa wybudowała w miejscowości Michalów w Gminie Rachanie (pow. tomaszowski) nowoczesną biogazownię (w skrócie MEB) oraz sprzężoną z nią suszarnię owoców i warzyw. W piątek, 8 listopada w miejscowości Michalów – Kolonia odbędzie się konferencja naukowa pt. „Zintegrowane źródła energii odnawialnej”, połączona z wizytą studyjną w nowo wybudowanej biogazowni. Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Energetyków Polskich o/ Zamość oraz firma „Budmat” – inwestor i wykonawca bioelektrogazowni w Michalowie.

Celem tego wydarzenia jest ukazanie decydentom gospodarczym woj. lubelskiego oraz zainteresowanym przedsiębiorcom bardzo efektywnego ekologicznego źródła energii, wykorzystującego do jej wytwarzania lokalne zasoby paliw odnawialnych – biomasy. – informują organizatorzy.

Zajmą się tym wybitni specjaliści, wśród nich autorzy oryginalnych, opatentowanych w kraju i za granicą polskich rozwiązań technologicznych. Technologia POLBIOMET opracowana została przez inżynierów zamojskiego Oddziału SEP we współpracy z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie (patenty: PL 197595B1 oraz PL 227404B1). Zastosowanie tych rozwiązań w wybudowanej w Michalowie MEB (o mocy 1MWe i 1,2 MWt) czyni z tej inwestycji bardzo nowoczesną wśród dotychczas realizowanych bioelektrowni w Europie. 

Naszym zamiarem jest też ukazanie skończonego dzieła/inwestycji, które jakby wbrew naturze polityczno – biurokratycznej, silnie funkcjonującej w naszym kraju, jest realnym przykładem sukcesu zespołu ludzi, w tym prywatnego inwestora/wykonawcy, głęboko odczuwających współczesne zagrożenia klimatyczne. – dodają organizatorzy spotkania.

Produktami finalnymi MEB w Michalowie są: energia elektryczna, energia cieplna, nawóz organiczny a przyszłości paliwa do pojazdów nie posiadające śladu węglowego (bez CO2)- – sprężony biometan (CNG) lub biometan skroplony (LNG). Do suszenia owoców i warzyw wykorzystana jest nadwyżka energii cieplnej pochodzące z produkcji energii elektrycznej.

Podczas konferencji wygłoszone zostaną następujące referaty:

Znaczenie odnawialnych źródeł energii (OZE) w zaspokojeniu potrzeb energetycznych kraju (regionu) oraz ochrony klimatu, czystości powietrza i środowiska. Prof. dr inż. Andrzej Chmielewski, Politechnika Warszawska, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Rodzaje odnawialnych źródeł energii i ich rola w wymiarze ekonomiczno – technicznym, społecznym i środowiskowym. Janusz Usidus, Adam Kryłowicz – Stowarzyszenie Energetyków Polskich o/Zamość

Możliwości wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii w regionie. Kajetan Kościk Urząd Marszałkowski – Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych UM

Podstawowe informacje z przebiegu budowy i eksploatacji MEB i związanej z nią suszarnią owoców i warzyw.Budmat” Zamośćprzedstawiciel Inwestora a zarazem Wykonawcy.

Konferencję objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Poprzedni artykułSpektakl “Klimakterium … i już”. OGŁASZAMY, kto dostaje od nas WEJŚCIÓWKI!
Następny artykułUkradł wujkowi auto. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments