Szungit alternatywą dla tradycyjnych filtrów do wody

0
460

W duchu „no waste” i dla oszczędności bardzo modne stało się filtrowanie wody wodociągowej za pomocą dzbanków ze specjalnymi filtrami. We wnętrzu filtrów do wody kryje się węgiel, eliminujący zanieczyszczenia mogące występować w wodzie kranowej, dzięki temu woda staje się zdrowsza.

Godną uwagi alternatywą dla wspomnianych filtrów jest szungit. Jest to minerał, który zawiera fulereny, czyli cząsteczki węgla tworzące zamkniętą bryłę. Miejscem występowania tego cennego minerału jest północna Rosja.

Szungit ma ogromną zdolność do absorpcji szkodliwych zanieczyszczeń. Usuwa z wody między innymi azotany, metale ciężkie, pestycydy, fenole, bakterie i wirusy. Nasyca wodę w potrzebne makro i mikroelementy, a pochłania substancje szkodliwe. Działa na wodę bakteriobójczo i przeciw-utleniająco.

Woda z kranu, oczyszczona szungitem, nie posiada zapachu chloru, poprawia się jej smak i jakość. Oczyszczona woda jest delikatniejsza i smaczniejsza. Wodę szungitową powinny pić osoby cierpiące na takie schorzenia jak alergia, bóle stawowe, nadkwasota, piasek w nerkach i woreczku żółciowym oraz zapalenie jelita grubego. Potwierdzono również, że regularne picie wody szungitowej zmniejsza stany zapalne w organizmie, wzmacnia kości, leczy bóle gardła i przeziębienie. Woda filtrowana szungitem nadaje się do: picia, gotowania, podlewania roślin czy pojenia zwierząt.

Szungit znalazł swoje zastosowanie również w kosmetyce. Kąpiele szungitowe stosuje się przy takich dolegliwościach jak: choroby trzustki, łuszczyca, choroby krwi i układu limfatycznego, depresja, nieżyt żołądka. Poleca się również przemywanie twarzy osobom z uporczywym trądzikiem, zmarszczkami, poparzeniami. Płukanie włosów wodą szungitową chroni przed ich wypadaniem, zapobiega łysieniu, wzmacnia je.

Jak stosować szungit?

Przed pierwszym zastosowaniem należy kilka razy przepłukać szungit wodą. Najlepiej odważyć  150g szungitu i zalać go trzema litrami wody, pozostawić w pojemniku na 3 dni do zniknięcia mętności. Do naczynia z minerałem należy dolewać wody w miarę jej zużycia.  Od czasu do czasu należy przepłukać kamienie, żeby usunąć z nich powstały osad. Należy pamiętać, że z czasem ilość fullerenów wychodzących do wody pomniejsza się, a to powoduje osłabienie leczniczych właściwości szungitu. Dlatego kamienie szungitowe należy wymieniać co trzy miesiące.

Szungit dostępny jest w sklepach Zielony Koszyk przy ul. Nowy Rynek 27 oraz przy ul. Grodzkiej 15.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments