Zamość: Przed nami XIII Kwesta na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Peowiaków (zdjęcia)

0
704

Tradycyjnie 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu odbędzie się kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków. Organizatorem zbiórki, prowadzonej od 2007 roku, jest Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Dzięki tej szlachetnej inicjatywie, każdego roku udaje się wyrwać z odmętów niepamięci wiele nagrobków, grobowców i pomników, których od dawna nikt już nie odwiedza. Nie są one jednak niczyje, stanowią historię naszego miasta.

Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom udało się wyremontować 30 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz zabytkową kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w 2018 roku zostały wyremontowane trzy nagrobki: Nagrobek Władysława Ziemnickiego (ur. 1865 – zm. 1898), Nagrobek Marjanny Matwiejczuk zm. w 1874 r. i Pauliny Rabczewskiej zm. w 1891 r. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c. – wylicza Łukasz Kot, przewodniczący SKOCP w Zamościu.

Tegoroczna kwesta odbędzie się tradycyjnie 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych Wystartuje o godzinie 8.00 rano i zakończy o godzinie 18.00. Weźmie w niej udział około 140 osób w tym harcerze, zuchy i uczniowie zamojskich szkół. Sztab SKOCP będzie się mieścił w Świetlicy Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Peowiaków 68A (I piętro).

Kwestowanie odbywać się będzie w czterech miejscach.

Stanowisko A – przy głównym wejściu (po schodach) na cmentarz od ul. Peowiaków.
Stanowisko B – przy bramie wjazdowej na cmentarz od ul. Peowiaków.
Stanowisko C – przy wejściu bocznym na cmentarz od ul. Przemysłowej.
Stanowisko D – na terenie cmentarza przy Domku Grabarza.

Przeliczenia zebranych środków dokonają bankowcy z Banku PKO BP.

Celem Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu jest ratowanie zabytkowych zniszczonych, rozpadających się i niemających opiekunów nagrobków.

Dziękujemy za ubiegłoroczną hojność i zarazem prosimy o przychylność dla kwestujących w tym roku i wsparcie tej cennej inicjatywy. – zachęca Łukasz Kot.

Poniżej publikujemy fotografie wyremontowanych lub będących w trakcie remontu (Paulina Rabczewska) nagrobków.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments