Zamość:„Polska Jesień” w międzynarodowej odsłonie. Wyjątkowy koncert w Orkiestrze

0
559
Hyunsu Kim i Francesco Bottigliero, Autor fotografii Francesco Bottigliero: Maciej Gałas.
GAIA

W piątek, 25 października czeka nas wyjątkowe, muzyczne wydarzenie. W Sali koncertowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert pt. „Polska Jesień”. Wraz z „Namysłowiakami” wystąpi światowej sławy solista-skrzypek z Korei Południowej, a koncert poprowadzi maestro rodem z Włoch.

Dyrygentem niedzielnego koncertu będzie Francesco Bottigliero. Swój warsztat szlifował m.in. u boku maestro Carlo Maria Giulini w latach 2002-2004 w Mediolanie. Włoch jest autorem cenionych kompozycji i utworów, m.in. „Kantaty Turyńskiej”, która premierę miała w 2009 we Wrocławiu. W 2019 we współpracy z polskimi muzykami wydał swoją najnowszą płytę pod tytułem „Portraits”. Na niemal godzinne wydawnictwo składa się 18 utworów na oktet smyczkowy oraz trio. Prywatnie jego pasją jest edukacja muzyczna młodzieży i praca ze studentami. 

Wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu wystąpi także solista-skrzypek Hyunsu Kim. Pochodzi z miasta Daegu w Korei Południowej. Naukę grę na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat. Z powodzeniem brał udział w wielu międzynarodowych konkursach, m.in. Ruggiero Ricci Competition (2009) oraz Rudolf Matz International String Competition (2010). Był pierwszym skrzypkiem legendarnej The Camerata Lausanne pod dyrekcją Pierre Amoyal’a. Obecnie jest koncertmistrzem kilku koreańskich zespołów orkiestrowych takich jak Wonju Symphony Orchestra, The Hemu Orchestra, KNUA Orchestra oraz Joy of Strings. 

W programie międzynarodowego koncertu znalazły się m.in. utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta  (V Koncert A-dur KV 219 na skrzypce i orkiestrę), suita  „Z czasów Holberga” Edvarda Griega oraz autorskie utwory Francesco Bottigliero: „Marilena”  i Suita „Cuatro retratos españoles”, promujące jego najnowsze płytę „Portraits”.

Dyrygent wydarzenia przygotował dla słuchaczy, którzy wypełnią salę Orkiestry, także coś specjalnego. Podczas koncertu odbędzie się premiera suity „Polska Jesień”, która została napisana przez Francesco Bottigliero specjalnie na tę okazję. Jeden z utworów zadedykowany będzie miastu Zamość, które włoski kompozytor odwiedzi po raz pierwszy. 

Bilety na koncert pt. „Polska Jesień” w cenie 40/30 zł do nabycia bezpośrednio w biurze Orkiestry, Zamość, ul. Partyzantów 2, oraz przez Internet na stronie: http://www.namyslowiacy.pl/rezerwacje/530/. 

ŻYCIORYSY ARTYSTÓW: 

Francesco Bottigliero (Włochy/Polska) to muzyk o bardzo bogatym i wszechstronnym wykształceniu. Studiował w Konserwatorium w Salerno w klasie kompozycji i fortepianu oraz w Konserwatorium w Neapolu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. Jest także filozofem. Promotorem jego pracy pt. „Interpretacja dyrygenta, perspektywy ontologii muzyki”, była prof. Enrica Lisciani-Petrini.

Swój warsztat dyrygencki i pianistyczny szlifował na licznych kursach mistrzowskich u sławnych muzyków takich jak: P. Bellugi, F. Vizioli, A. Faldi, R. Muti. Fundamentalne były  lekcje dyrygentury orkiestrowej u Maestro Carlo Maria Giulini w latach 2002-2004 w Mediolanie.

Z Maestro Bottigliero współpracowały m.in.: Narodowa Orkiestra Filharmonii w Sibiu w Rumunii, Mołdawska Orkiestra Symfoniczna w Kiszyniowie, Orkiestra Filharmonii w Krakowie, Kongresowa Orkiestra Symfoniczna w Sankt Petersburgu.

Po przeprowadzce w 2007 rozpoczął współpracę z Operą Wrocławską i Akademią Muzyczną  im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od sezonu 2010/11 do 2013/14 Maestro Bottigliero współpracował z Theater Erfurt przy wielu interesujących produkcjach takich jak: Lombardczycy, Robert Diabeł, Król Artur, Napój nieśmiertelności, Evita, Hrabina Marica, Skrzypek na dachu, Turandot, Carmen, Medyceusze.

Francesco Bottigliero jest również uznanym kompozytorem i aranżerem orkiestrowym. Dyrygował m.in. premierą Kantaty Tumskiej, kompozycją na głosy solowe, chór, chór dziecięcy i orkiestrę, dedykowaną miastu Wrocław (2009). Pod koniec 2018 roku ukaże się kolejna płyta „Portraits” z jego kompozycjami muzyki kameralnej.

Jego kompozycja „Wehikuł Czasu” do libretta Justyny Skoczek, we wrześniu 2018 roku otrzymała drugą nagrodę w konkursie na Operę dla dzieci i młodzieży w wieku 8–15 lat organizowanym przez Stowarzyszenie ZAIKS oraz Teatr Narodowy.

Hyunsu Kim (Korea Południowa) – urodzony w rodzinie muzyków w Daegu w Korei Południowej. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat. W 2008 roku ukończył The Korea University of Arts, po czym kształcił się w Mozarteum University w Salzburgu, które ukończył  z wyróżnieniem. Następnie studiował w Haute Ecole de Musique w Lozannie, w klasie Pierre Amoyal’a, gdzie otrzymał dyplom solistyczny. Skrzypek brał udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez znanych pedagogów, takich jak Ivry Gitlis, Zakhar Bron, Shlomo Mintz, Igor Ozim czy Sławomir Tomasik. Występował w Austrii, Niemczech, Francji, Belgii, Włoszech, Szwecji, Polsce, Chorwacji oraz Japonii. 

Był zwycięzcą wielu konkursów skrzypcowych w Korei Płd. oraz Japonii. Jest także laureatem Konkursów: Ruggiero Ricci Competition (2009) oraz Rudolf Matz International String Competition (2010). Jako  solista występował z wieloma orkiestrami w Korei Południowej, jak również w Szwajcarii, gdzie koncertował z Orchestra Chamber de Lausanne. Był pierwszym skrzypkiem The Camerata Lausanne pod dyrekcją Pierre Amoyal’a. Obecnie jest koncertmistrzem kilku koreańskich zespołów orkiestrowych takich jak Wonju Symphony Orchestra, The Hemu Orchestra, KNUA Orchestra, Joy of Strings. Hyunsu Kim jest także gościnnym koncertmistrzem Seongnam Symphony Orchestra oraz Jeonju Symphony Orchestra. 

Oprócz działalności solistycznej i kameralnej skrzypek jest pedagogiem The Korea National University of Arts.

[materiał nadesłany]

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments