5-lecie Stowarzyszenia Turystyka z Pasją

0
784

5-lecie Stowarzyszenia Turystyka z Pasją

W minioną niedzielę 13 października minęło dokładnie 5 lat od Walnego Zgromadzenia, które powołało do istnienia Stowarzyszenie Turystyka z Pasją. 6 października br. w Kazamacie Wschodniej Bastionu II odbyło się uroczyste podsumowanie pięcioletniej działalności.

Parę minut po godzinie 15.00 Jacek Bełz, jeden z członków założycieli Stowarzyszenia Turystyka z Pasją, występujący jako prowadzący uroczystość, powitał zgromadzonych Gości. Przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Urzędu Miasta Zamość, miejskich instytucji kultury, przewodników i przyjaciół Stowarzyszenia. Następnie prezes Turystyki z Pasją Dominika Lipska, w krótkiej prezentacji opowiedziała o działalności i osiągnięciach stowarzyszenia.

22 lipca 2014 roku została założona grupa nieformalna, która zaczęła przygotowywać się do zgromadzenia założycielskiego. Odbyło się ono 13 października 2014 r., po kilku poprawkach w KRS-ie, Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 5 lutego 2015 roku. Pierwszą poważniejszą imprezą organizowaną przez Turystykę z Pasją przy współpracy z Księgarnią Szkoła Życia było spotkanie autorskie z panem Marcinem Wrońskim, autorem retrokryminałów o komisarzu Zydze Maciejewskim. 16 grudnia 2015 roku mistrz Wroński został „porwany” przez „zamojskich zakapiorów” i doprowadzony na przesłuchanie do Szkoły Życia, które odbyło się w obecności pięknie wystylizowanych na dwudziestolecie międzywojenne członków stowarzyszenia i bardziej odważnych Czytelników.

Początki, jak to zazwyczaj bywa, były trudne a plany i pomysły liczne. Członkowie Stowarzyszenia trzymali się jednak myśli H. Jacksona Browna Jr. „Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie!”. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zamość, licznych sponsorów i przyjaciół a w późniejszych latach także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Konserwatora Zabytków, stowarzyszenie zorganizowało najpierw wystawę kostiumów historycznych pt. „Koronki, tiurniury, aksamity… kostiumy od końca XVI do XX wieku”. Kolejnym przedsięwzięciem, w które zaangażowało się Stowarzyszenie, było udostępnianie odwiedzającym, Kojca w Parku Miejskim.

Głównym celem Stowarzyszenia jest tworzenie i promocja różnorodnych form turystyki w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Województwa Lubelskiego, dlatego jedną z ważniejszych imprez jest Turystyczna Majówka w Zamościu, która odbywa się rokrocznie na początku maja. Dzięki współpracy z wszystkimi najważniejszymi obiektami turystycznymi uczestnicy Majówki mogą bezpłatnie zwiedzać największe atrakcje Zamościa, uzyskać specjalne rabaty w wybranych kawiarniach i restauracjach a dzięki wspaniałym sponsorom wygrać atrakcyjne nagrody.

Rok 2016 przyniósł nowości w postaci Nocnego Zwiedzania Zamościa i wakacyjnych inscenizacji Legendy Stołu Szwedzkiego, które od czterech sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów i mieszkańców miasta. Koniec roku był dla Stowarzyszenia szczególnie miły, gdyż wystawa kostiumów otrzymała wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny w dziedzictwie a także nagrodę Zamojskiego Forum Inicjatyw Społecznych w konkursie na Inicjatywę Pozarządową Roku.

W roku 2017 we współpracy z Wydziałem Turystyki i Promocji UMZ rozpoczęliśmy projekt „Czwarki z…” bezpłatne wakacyjne oprowadzania trasą upamiętniającą ważne rocznice i wydarzenia w Zamościu. W 2017 roku były to „Czwartki z Leśmianem”, w 2018 „Czwartki z Niepodległą” a w 2019 „Oblężone Czwartki” oprowadzanie trasą oblężeń miasta w 210. rocznicę odbicia Zamościa z rąk austriackich przez wojska Księstwa Warszawskiego.

Rok 2018 przyniósł Zarządowi Stowarzyszenia odznaczenia „Za Opiekę Nad Zabytkami” (o którą wnioskował Lubelski Konserwator Zabytków) oraz skonsolidowanie oferty pod wspólną nazwą „Lato z Pasją”. Oprócz oferty przewodnickiej i inscenizacji można było uczestniczyć we „Wtorkach w Starym Kinie” czyli seansach filmów z dwudziestolecia międzywojennego. Projekt był realizowany przy współpracy z Filmoteką Narodową.  Lato z pasją” otrzymało nagrodę internautów w konkursie Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego. 

W bieżącym roku wszystkie atrakcje były kontynuowane. Natomiast nie są to jedyne aktywności członków Stowarzyszenia. Można ich zobaczyć podczas imprez miejskich i innych Stowarzyszeń, są współorganizatorami razem z Miastem Zamość Szturmu Twierdzy Zamość, prowadzą prelekcje, wykłady, lekcje żywej historii, obstawy uroczystości, tworzą amatorskie filmy promujące historię regionu. Członkowie stowarzyszenia występują w mediach promując Zamość, Roztocze i Lubelszczyznę.

Po prezentacji przyszła pora na podziękowania. Otrzymali je: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Zastępca Lubelskiego Konserwatora Zabytków pani Maria Gmyz, pan Tadeusz Lizut, Wydział Kultury i Sportu, Pani Małgorzata Kawala, Wydział Turystyki i Promocji UMZ, Rzecznik Prezydenta Pani Marta Lackorzyńska-Szerafin, Muzeum Zamojskie w Zamościu, Dyrektor Zamojskiego Domu Kultury Janusz Nowosad, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Towarzystwo Szabli i Miecza, Zamojskie Bractwo Rycerskie, Leszek Wiśniewski TVP Lublin, Wojciech Brykner, Jacek Feduszka, Jerzy Kuśnierz, Andrzej Maziarz, Kawiarnia Mazagran, Galicya Cafe, Skarbiec Wina, Restauracja Renesans, Hotel Zamojski, ArteHotel, Corner Pub, pan Marcin Wroński, Chorągiew Zamku w Zawieprzycach, Zespół tańca Dawnego Belriguardo, Biuro Turystyczne QUAND, Magdalena Makuch TRAVELTIME, Nowy Kurier Zamojski, Zakład Karny w Zamościu, Adam Gąsianowski, Sebastian Grela PIEKARNIA GRELA, Kazimierz Chmiel „Światłoczuły”, Maria Chojnowska, Alicja i Mirosław Bańkowscy, Joanna Budzyńska, Elżbieta Kuc, Danuta Książkiewicz, Wiesława Poździk-Zborowska, Andrzej Maśny oraz Jakub Bełz. Prawie każdy z obecnych zabrał głos, dziękując, składając życzenia a także opowiadając o niektórych szczegółach działalności Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. Na koniec podziękowań prezes Dominika Lipska podziękowała najaktywniejszym członkom Stowarzyszenia: wiceprezesom Sylwii Jagodzie i Tomaszowi Banachowi, Grzegorzowi Łapińskiemu, Grzegorzowi Urbańskiemu, Rafałowi Maśnemu i Jackowi Bełzowi.

Uroczystość uświetnił koncert pt. „Szanty nad Łabuńką” zespołu „Ryczące Dwudziestki”. Publiczności udało się trzykrotnie wywołać zespół do bisu dzięki czemu całość zakończyła się szantą „Opowieść przy kielichu”, która świetnie połączyła część oficjalną z nieoficjalną.

Od 4 października w Kawiarni Mazagran można oglądać wystawę fotografii Kazimierza Chmiela pt. Siedmioro Wspaniałych czyli ludzie z pasją. Prezentuje ona portrety członków Stowarzyszenia w dość „niecodziennym wydaniu” czyli w strojach nie-historycznych. Wystawa jest imprezą towarzyszącą obchodom 5-lecia działalności Turystyki z Pasją.

Turystyka z Pasją

Poprzedni artykułMKS PADWA ZAMOŚĆ – KS AZOTY-PUŁAWY II 41:26
Następny artykułBezpłatne USG narządów kobiecych – trwa rejestracja!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments