Konferencja „Wrzesień 1939 roku na Zamojszczyźnie” w Bibliotece Pedagogicznej

0
1550

Wrzesień 1939 roku na Zamojszczyźnie” to tytuł autorskiego projektu Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, którego finał odbył się 10 października 2019 r. w siedzibie biblioteki, przy ul. Sienkiewicza 5.

Otwarcia konferencji podsumowującej projekt dokonała pani dr Dorota Mach – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Po uroczystym powitaniu gości zaprezentowała przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu, tj.: 

– cykl warsztatów pt. „Wrzesień 1939” dla uczniów szkół podstawowych i średnich z powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego, w których uczestniczyło ok. 1000 uczniów, 

– regionalny konkurs plastyczny „Wrzesień 1939 roku oczami dziecka” dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i regionalny konkurs fotograficzny „II wojna światowa na Zamojszczyźnie” dla uczniów szkół średnich. W konkursach wzięło udział 162 uczniów z 31 szkół podstawowych i średnich z czterech powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. 

– konferencja podsumowująca projekt „Wrzesień 1939 roku na Zamojszczyźnie”.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie pana Sławomira Zawiślaka – Posła na Sejm RP, który podkreślił znaczenie realizacji przedsięwzięć historycznych w edukacji przyszłych pokoleń Polaków. 

Następnie pan Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju przybliżył uczestnikom konferencji sylwetkę ppor. Stanisława Malchera – uczestnika kampanii wrześniowej, który w wieku 24 lat oddał życie za Ojczyznę. 

Zakończeniem części oficjalnej uroczystości był  interaktywny quiz historyczny na temat wydarzeń, które rozegrały  się na Zamojszczyźnie we wrześniu 1939 roku.  

W uroczystości podsumowania projektu „Wrzesień 1939 roku na Zamojszczyźnie” wzięli udział m.in., Alicja Dubel – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu, pan Marek Majewski – dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, pan Bogdan Leszczuk w imieniu kierownika Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu, a także pracownicy instytucji kulturalno – oświatowych, przedstawiciele szkół podstawowych i średnich z powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego oraz media.

W trakcie konferencji odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom regionalnych konkursów plastycznego i fotograficznego.

Uroczystości podsumowania przedsięwzięcia towarzyszyła wystawa prac konkursowych „Wrzesień 1939 roku oczami dziecka”.

Patronat honorowy sprawował: Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak.

Patronat medialny sprawowało: Katolickie Radio Zamość.

-Materiał nadesłany

Poprzedni artykułMałgorzata Kożuchowska, Bartłomiej Topa i Janusz Majewski będą gośćmi CFK “Stylowy” w Zamościu
Następny artykułPremier Morawiecki i Prezes Kaczyński odwiedzą dziś nasz region
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments