2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej otrzyma sztandar z rąk Prezydenta Dudy

0
607
- reklama-

W piątek, 27 września br. pułkownik Tadeusz Nastarowicz – dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”, odbierze z rąk zwierzchnika sił zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy sztandar wojskowy. 

Uroczystość wręczenia sztandaru będzie miała miejsce w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Dowódca 2 LBOT odbierze sztandar z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru. Ojcem chrzestnym sztandaru jest Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, a matką chrzestną siostrzenica mjr. Hieronima Dekutowskiego Pani Krystyna Frąszczak.  

W sobotę, 28 września br. o godz. 12.00 na placu Zamkowym w Lublinie odbędzie się kolejna doniosła uroczystość – pierwsza w historii lubelskiej brygady przysięga wojskowa na nowy sztandar. Do tej pory Terytorialsi z Lubelszczyzny składali przysięgę na historyczny sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. 

Symbolika sztandaru 2 LBOT

Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu po obu stronach, której znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą.

Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem. 

Pomiędzy ramionami krzyża kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach liczba „2” – numer Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawaleryjskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej w środku, którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji brygady.

W górnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono Herb Województwa Lubelskiego, który jest symbolem rejonu odpowiedzialności 2 LBOT, jakim jest województwo lubelskie. W górnym lewym rogu płatu sztandaru znajduje się znak spadochronowy Cichociemnych wraz z oplatającymi go literami „HD”, które inicjałami imienia i nazwiska patrona Brygady, mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps „Zapora”.

Znak Cichociemnych przedstawia spadającego do walki orła. Jest symbolem Cichociemnych spadochroniarzy AK, którzy ukończyli przeszkolenie w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie jest nawiązaniem do postaci Dekutowskiego, który szkolił się na placówce dla Cichociemnych.

W dolnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono wizerunek Matki Bożej Płaczącej z Archikatedry Lubelskiej, który jest podkreśleniem przynależności żołnierzy Brygady do regionu Lubelszczyzny oraz wyrazem zawierzenia opiece Matki Boskiej.

W dolnym lewym rogu płata sztandaru umieszczona jest odznaka pamiątkowa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy jest umieszczona liczba „2” stanowiąca numer w nazwie Brygady (2 LBOT). Wewnątrz podstawy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru. 

Na drzewcu sztandaru umieszczonych jest 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru oraz 11 gwoździ pamiątkowych. 

Społeczny Komitet Fundatorów sztandaru 2 LBOT

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów sztandaru weszli: Wojewoda Lubelski, Prezes Fundacji Niepodległości, siostrzenica mjr. Dekutowskiego, Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów, Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK- Okręg Zamość, Przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin, Przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego, Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK – Okręg Zamość, Prezes Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Przedstawiciel Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Prezes Stowarzyszenia „Legia Akademicka”, Przedstawiciel Zrzeszenia WiN – Okręg Lublin oraz członkowie honorowi: ppłk Marian Pawełczak, ppłk Zbigniew Matysiak, Adam Broński oraz Marek Franczak.

 

info, foto: kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygada Obrony Terytorialnej

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments