Rusza długo wyczekiwana rewitalizacja Akademii Zamojskiej. „To będzie najpiękniejszy obiekt w mieście”

0
661
GAIA

Rewitalizacja gmachu Akademii Zamojskiej staje się faktem. W czwartek (19 września) w zamojskim ratuszu podpisana została umowa między Miastem Zamość a firmą Furmanek Renewal Sp. z o.o. S.K.A., generalnym wykonawcą zadania. Na początku października plac budowy będzie przekazany wykonawcy. 

Rewitalizacja Akademii Zamojskiej to ogromne przedsięwzięcie, o realizację którego władze miasta zabiegały od dawna. O dofinansowanie na przywrócenie obiektowi dawnej świetności, Miasto Zamość starało się kilkakrotnie. W końcu się udało. Dotacja w wysokości 24 mln złotych została przyznana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 (działanie pn. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury). 7 kwietnia 2017 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prezydent Andrzej Wnuk podpisał umowę na dofinansowanie tego wyjątkowego projektu. Ponad dwa lata od tego momentu – 19 września 2019 r. podpisano umowę z generalnym wykonawcą prac rewitalizacyjnych. Została nim firma Furmanek Renewal. Firma specjalizuje się w pracach na obiektach zabytkowych. Od 10 lat zajmuje się głównie tym. Wykonywała m.in. prace renowacyjne Zamku Królewskiego w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Colegium Maius Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie, Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino.

Chcemy obiekt Akademii, który zawsze był perełką architektury, zachować dla potomności. Po rewitalizacji będzie to najładniejszy obiekt w mieście.” – zapowiada Tomasz Kossowsk, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta Zamość.

Po remoncie, na parterze budynku znajdzie się ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej” (zajmie ona trzy pomieszczenia), zaś poddasze w całości zostanie zaadaptowane na potrzeby Zamojskiej Akademii Kultury. Pod tą nazwą kryją się m.in.: Zamojskie Centrum Ilustracji, mediateka, w której gromadzone będą materiały dotyczące Zamościa, kino studyjne, sala teatralna oraz Akademicka Pracownia Wielokulturowa. Wszystkimi utworzonymi w gmachu Akademii obiektami kultury zarządzał będzie Zamojski Dom Kultury.

Jak zaznacza Prezydent Wnuk – w zrewitalizowanym budynku nie zabraknie też miejsca na funkcjonujące tam do tej pory I LO. Szkoła zajmie parter i I piętro gmachu. Na remont części przeznaczonej na oświatę, pieniądze wyłoży miasto, gdyż otrzymane dofinansowanie  dotyczy jedynie obiektów kulturalnych.

Prace rewitalizacyjne Akademii Zamojskiej ruszyć mają w przeciągu najliższego miesiąca. Jeśli wykonawca nie napotka na przeszkody, które często występują w przypadku obiektów zabytkowych, wszystkie prace zakończą się do końca 2022 roku.

Poniżej relacja filmowa z podpisania umowy.

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments