Narodowe Czytanie 2019 w gminie Sułów

0
409

Jak pokazują badania stanu czytelnictwa w Polsce  – w roku 2018 – 37% Polaków zadeklarowało czytanie co najmniej jednej książki rocznie. Nie jest to wynik imponujący, dlatego kampanie promujące czytelnictwo są na wagę złota. Najbardziej znaną jest oczywiście Narodowe Czytanie, zainicjowane przez parę prezydencką w roku 2012. Okazją do wspólnego publicznego czytania polskiej literatury była 200 rocznica Drugiej Wojny Światowej i najazdu Napoleona na Polskę, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza – ostatni zajazd na Litwie. 

Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa była nie tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale także by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Kampania z roku na rok zyskuje na popularności, „Czytanie” odbywa się nie tylko w Polsce ale i poza granicami naszego kraju. W roku 2018 czytano na wszystkich kontynentach, nawet na Antarktydzie. 

Tegoroczna VIII już edycja tej największej kampanii promującej czytelnictwo w Polsce nawiązała do tradycji polskich nowel. Czytano: „Dym” Marii Konopnickiej, „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawę” Henryka Rzewuskiego, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, oraz opowiadanie Brunona Schulza z cyklu „Sanatorium pod klepsydrą” – „Mój ojciec wstępuje do strażaków”. Wspólnym mianownikiem wszystkich wymienionych utworów była polskość oraz refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem. Nowele, choć charakteryzują się zwięzłą formą, wyróżniają się doskonałym stylem i treścią o ponadczasowym przesłaniu, które potrafi poruszyć także współczesnych czytelników.

Gmina Sułów każdego roku dołącza do grona „czytających”, zapraszając do współtworzenia Narodowego Czytania wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy – dzieci, młodzież wraz z gronem pedagogicznym oraz chętnych mieszkańców gminy. Tegoroczna odsłona akcji odbywała się w poniedziałek 9 września, w odnowionym budynku Centrum Społeczno – Kulturalnego w Sułowie. Na wspólne czytanie przybyło ponad 150 uczestników, dzieci i młodzież z klas od IV do VIII, dyrektorzy szkół podstawowych oraz przedstawiciele Urzędu Gminy. 

Fragmenty wybranych sześciu nowel czytali uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej z Sułowa, Tworyczowa i Michalowa. Na zakończenie wszyscy lektorzy otrzymali upominki książkowe.

– Materiał nadesłany

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments