Na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się uroczystości „Iskra Pamięci”, upamiętniające ofiary poległe w Katyniu. W ramach wydarzenia zapłonęło 2 tysiące zniczy, które utworzyły kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku. Takie samo wydarzenie odbyło sie w Warszawie, gdzie zapłonęło 20 tysięcy świec.

,,Iskra Pamięci” to patriotyczne wydarzenie, upamiętniające polskich obywateli, w tym oficerów, podoficerów oraz szeregowych Wojska Polskiego, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 r. Celem inicjatywy jest pokazanie, że spuścizna żołnierzy, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny, przetrwała do dziś, że Polska, za którą cierpieli i oddali życie, nadal o nich pamięta i pamiętać będzie.

Organizatorem uroczystości w Warszawie i w Zamościu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda.

„Chcemy przypominać o zamordowanych Polakach, którym należy się hołd i ogromy szacunek za ich poświęcenie dla wolnej Polski. To szczególnie ważne dla młodego pokolenia, które jest gwarantem pamięci i dziedzictwa narodowego” – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak i dodał, że „Iskra Pamięci” to kolejna inicjatywa PGNiG upamiętniająca ważne wydarzenia z historii Polski. Spółka, za pośrednictwem Fundacji im. Ignacego Łukasiewicza, od kilku lat realizuje projekty wspierające budowanie tożsamości narodowej oraz promowanie postaw patriotycznych.

Na płycie Rynku Wielkiego z dwóch tysięcy lampek został ułożony polski orzeł wojskowy, odnoszący się do symbolu umieszczonego na mundurach wojskowych poległych w Katyniu. W Warszawie zniczy zapalono znacznie więcej, bo ponad 20 tysięcy. W sumie Iskier zapłonęło tyle, ilu było Polaków zamordowano w Lesie Katyńskim. 

Ze sceny głównej recytowano fragmenty listów pomiędzy żołnierzami wywiezionymi do Katynia, a członkami ich rodzin.

Odbył się koncert orkiestry wojskowej, a także oficjalna część uroczystości z udziałem władz państwowych, samorządowych Po odegraniu Hymnu Państwowego i przemówieniach okolicznościowych, rozpoczął się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” z Wilna.

W zamojskich uroczystościach udział wzięli m.in.: Wicepremier Jacek Sasin, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski, Senator RP Jerzy Chróścikowski, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Przewodniczący Rady Miasta Zamość Piotr Błażewicz, Wiceprezes PGNiG Robert Perkowski, Dyrektor ARiMR Krzysztof Gałaszkiewicz.

Przez cały czas, na Rynku Solnym, w specjalnym autobusie prowadzono zbiórkę krwi.

Poniżej nasza fotorelacja:

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments