Zamość w odrodzonej Rzeczpospolitej

0
453
Fot. nadesłane
GAIA

Rocznica 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mobilizuje nas do do rozważania fenomenu polskiej tożsamości, która przetrwała 123 lata zaborów, do germanizacji i rusyfikacji naszych terenów. 

Historia ważna jest dla funkcjonowania każdego narodu, tworzy wspólnotę, zakorzenia w przeszłości, pozwala wyciągnąć wnioski z wielowiekowych doświadczeń kolejnych pokoleń, którzy stoją przed nowymi współczesnymi wyzwaniami dziejowymi. 

Bardzo ważną rolę w tym procesie pełnią zabytki, nasze narodowe dziedzictwo, zachowane do naszych czasów świadectwa życia i twórczości naszych ojców i dziadków oraz wydarzeń kształtujących losy Państwa i wspólnoty narodowej. Zabytki niczym kotwice pamięci przypominają kolejnym pokoleniom Polaków o historii naszej Ojczyzny. Ta wyjątkowa rola zabytków zobowiązuje nas do zachowania ich w jak najlepszym stanie i przekazania następnym pokoleniom. 

Świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości stało się okazją do podkreślenia roli zabytków w kształtowaniu tożsamości narodowej. W Zamościu organizujemy z tej okazji Konferencję naukową z udziałem władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych. Przypomnimy ludzi zasłużonych dla administracji konserwatorskiej, opowiemy o pracach przy rewitalizacji obiektów na przykładzie miast Krakowa i Zamościa. Przedstawimy bieżące problemy konserwatorskie w obiektach obecnie realizowanych, kościoła O. Franciszkanów i Wikarówki w Zamościu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do sali Consulatus zamojskiego ratusza 20 września o godz. 10.00. 

Maria Gmyz 

Z-ca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments