Policja podsumowała wakacje w woj. lubelskim: Było mniej wypadków śmiertelnych

0
316
Fot. Policja Lubelska
GAIA

Spadek liczby utonięć oraz ofiar śmiertelnych wypadków drogowych tak w porównaniu z rokiem ubiegłym można podsumować tegoroczne wakacje na Lubelszczyźnie. Wczoraj Lubelska Policja zakończyła działania „Bezpieczne wakacje”, a już dzisiaj rozpoczęła akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.

Dzisiaj pierwszego dnia roku szkolnego lubelska policja podsumowała minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na Lubelszczyźnie. W okresie dwóch minionych miesięcy odnotowaliśmy 4282 zdarzenia drogowe, w tym 282 wypadki, w których śmierć poniosło 39 osób, a 301 zostało rannych. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili kierujący – 12, kolejno piesi 9 i motocykliści – 4. W analogicznym okresie roku 2018 doszło do 287 wypadków, w których zginęło 52 osoby a 301 zostało rannych.

W tym okresie policjanci przeprowadzili także blisko 600 kontroli autokarów, w tym na prośbę rodziców i opiekunów blisko 400. W kilku przypadkach kierujący autokarami znajdowali się w po użyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości. Co ważne i co należy podkreślić, stan techniczny autokarów, świadomość kierowców, właścicieli firm i przewoźników z roku na rok się poprawiają.

W pierwszych dniach wakacji funkcjonariusze policji razem z przedstawicielami WOPR skontrolowali 40 zbiorników wodnych, głównie były to jeziora, zalewy i stawy. Od lipca aż do końca wakacji wsparcia miejscowym stróżom prawa udzielało 30 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Funkcjonariusze skierowani zostali na teren czterech powiatów w naszym województwie: parczewskiego, janowskiego, włodawskiego i łęczyńskiego. Oprócz patrolowania plaż, deptaków i rejonów lokali gastronomicznych sprawdzali także drogi dojazdowe do jezior i pomostów. Reagowali na wykroczenia społecznie uciążliwe, jak czyny chuligańskie, niszczenie mienia czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

W okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 5 osób, dla porównania w ubiegłym roku utonęło ich 6.  Co ważne w lipcu i sierpniu w tej statystyce nie było dzieci. Najmłodsza ofiara to 27 latek, który utonął w jeziorze Białe. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób. Przypominamy przy tym, że do końca września w dalszym ciągu funkcjonowały będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim.

Wczoraj Lubelska Policja zakończyła działania „Bezpieczne wakacje”, a już dzisiaj rozpoczęła akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Od początku września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna. Podczas działań „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci odwiedzają szkoły spotykają się z dziećmi, nauczycielami i rodzicami. Prowadzą lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi i mówią o zagrożeniach. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

W ramach programu „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna. W rejony lubelskich szkół, przez najbliższy tydzień, będą kierowane nasze patrole.

Bezpieczna droga do szkoły” to nie jedyny program kierowany do dzieci. To także akcje dotycząca przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to również działania, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletni. 

źródło: Policja Lubelska

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments