Koncert z okazji 75. rocznicy wymarszu z Ornatowic oddziałów AK Obwodu Hrubieszów na pomoc w Powstaniu Warszawskim.

0
734
Fot. nadesłane

W niedzielę 18 sierpnia br., w Hrubieszowie, odbyła się uroczystość z okazji 75. rocznicy wymarszu z Ornatowic oddziałów AK Obwodu Hrubieszów na pomoc w Powstaniu Warszawskim. Jej organizatorami byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Koło Rejonowe ŚZŻAK w Hrubieszowie. Tegoroczną uroczystość uświetnił, odbywający się na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury, niezwykły koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z udziałem baletu. 

W poprzedzającej koncert części oficjalnej, powitania bardzo licznie zebranych gości dokonała Prezes ŚZŻAK Koło Rejonowe Hrubieszów – Kamila Maślanka. Następnie głos zabrał Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość – Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, który m.in. powitał artystów RZAWP oraz podkreślając już wieloletnią współpracę ŚZŻAK O/Z z Zespołem wyraził swoją wdzięczność za przyjęcie kolejnego zaproszenia. Dziękując za kolejne w tym roku na Zamojszczyźnie a przedstawiane przez RZAWP patriotyczne wydarzenie Poseł wyraził zadowolenie, że poprzez ww. koncert, liczny udział mieszkańców, wspólnie oddamy hołd i pamięć żołnierzom AK, mieszkańcom ziemi hrubieszowskiej, bohaterom przywoływanych poprzez ideę koncertu wydarzeń. Ww. podziękował również współorganizatorom oraz niezawodnej, przybyłej na koncert publiczności z Hrubieszowa i okolic, która pomimo pięknej pogody i innych, ważnych, organizowanych w tym czasie wydarzeń bardzo licznie przybyła, aby wysłuchać artystów RZAWP.

Wystąpienie historyczne na temat akcji hrubieszowskich oddziałów AK, zlikwidowanej przez oddziały sowieckiej armii wygłosił Jerzy Krzyżewski – Prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, jednocześnie członek ŚZŻAK Okręg Zamość. 

Treść wystąpienia można znaleźć na stronie akzamosc.pl:

https://akzamosc.pl/wp-content/files/wystapienie-jerzego-krzyzewskiego.pdf

Uroczystość w Hrubieszowie była również okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla krzewienia postaw patriotycznych oraz etosu Armii Krajowej. Wśród wyróżnionych Odznaką Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, wspierających i współpracujących ze Związkiem znaleźli się:  Dowódca 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” – płk. Jakub Garbowski, kpt. Kamil Kociuba (2.HPR), st. chor. Robert Radziejewski (2.HPR),   Kierownik Klubu Garnizonowego w Hrubieszowie – Irena Łasocha-Hucz  oraz Dyrektor Sądu Rejonowego w Hrubieszowie – Anna Dobosz. Odznaczenia wręczali Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, Poseł Sławomir Zawiślak, Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK w Hrubieszowie Kamila Maślanka oraz Wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość por. Andrzej Jaroszyński.

Z kolei przybyły na zaproszenie organizatorów RZAWP zaprezentował swój repertuar w hołdzie żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, którzy z największym poświęceniem latem 1944 roku, ruszyli na pomoc walczącej Warszawie. Występ zespołu składał się z części patriotycznej, w której zostały zaprezentowane znane pieśni wojskowe z różnych okresów naszej narodowej historii oraz także utwory rozrywkowe, o tematyce bardziej współczesnej. 

Mottem koncertu była myśl, że odzyskana 100 lat temu niepodległość to rezultat ogromnego wysiłku kilku pokoleń Polaków. Obok działań militarnych i dyplomatycznych ważną rolę w tym procesie odegrało silne poczucie tożsamości narodowej Polaków, zakorzenionej w kulturze i obyczajach. Rodzina, Kościół, język, lokalne poczucie jedności, i zbudowane na nich tradycje narodowe i rodzime obrzędy pozwoliły polskości trwać długo, niezłomnie. W pieśniach i tańcach przetrwała nasza polskość, dumnie przenoszona z pokolenia na pokolenie. Utwory te stały się międzypokoleniowym spoiwem, symbolem i wartością nadrzędną. W koncercie ujęte zostały najważniejsze z tych pieśni oraz tańce narodowe – polonez, kujawiak, mazur, w których odnajdujemy ducha swych przodków.

Program, skierowany także do młodzieży, był wyjątkową lekcją historii zawartą na kartach śpiewnika, w strofach twórczości powstańczej, legionistów żołnierzy, powstańców warszawskich a także stwarzał okazję do nowego odkrycia, zrozumienia i zdefiniowania własnego pojęcia patriotyzmu. Wspaniała publiczność z Hrubieszowa i jego okolic doceniła m.in. oklaskami wiele wykonywanych utworów a na koniec koncertu, poprzez rzęsiste brawa, uzyskała bisowe wykonanie przez Zespół wybranego utworu. Około 500 osobowa sala została maksymalnie wypełniona, zaś po zakończeniu koncertu słuchacze, wzdzięczni za niezwykłe widowisko, pożegnali wspaniałych artystów dodatkowymi brawami. 

Organizatorzy, w imieniu których głos zabrał Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, Poseł S. Zawiślak, podziękowali artystom za piękne doznania artystyczne, a wręczając Kierownikowi Zespołu kosz kwiatów zaprosili na kolejne koncerty na Zamojszczyźnie. 

Najbliższy odbędzie się już 8 września o godz. 18.00 w zamojskiej Katedrze. Będzie to koncert Chóru RZAWP, który wystąpi na zaproszenie Związku i proboszcza parafii katedralnej uświetniając święto Narodzenia NMP i tradycyjne uroczystości odpustowe w tej parafii.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments