GAIA

Dzisiaj w niedzielę, 18 sierpnia w Starym Zamościu rolnicy z całego powiatu zamojskiego dziękowali za otrzymane plony. Starostami tegorocznych Dożynek Gminno-Powiatowych byli Anna Karpowicz i Jan Madyniak. Wydarzenie muzycznie uświetnił koncert gwiazdy disco polo – Czadoman.

Obchody święta plonów rozpoczeły się o godz. 10.00 uroczystym korowodem. W tradycyjnym korowodzie dożynkowym, który przemaszerował na centralny plac dożynkowy (Stadion przy Szkole Podstawowej), uczestniczyli przedstawiciele i delegacje wszystkich 15 gmin Powiatu Zamojskiego.

Najbardziej zasłużeni rolnicy Powiatu Zamojskiego zostali uhonorowani odznaczeniami honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” jest nadawana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z własnej inicjatywy lub na wniosek m. in. organu jednostki samorządu terytorialnego. Odznaka ta może być nadana osobom fizycznym, również cudzoziemcom, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaka jest nadawana jednokrotnie. Na wniosek Starosty Zamojskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał honorowe odznaki 28 wyróżniającym się rolnikom z terenu Powiatu Zamojskiego.

Na czele korowodu stanęli starostowie dożynek – rolnicy reprezentujący GMINĘ STARY ZAMOŚĆ: Starościna Pani ANNA KARPOWICZ i Starosta Pan JAN MADYNIAK, którzy zaszczytu wyboru na starostów uroczystości Święta Plonów dostąpili dzięki swej pracy i uzyskanym wynikom.

Pani Anna wraz z mężem prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Wierzba o powierzchni 75 hektarów, specjalizują się w produkcji roślinnej. Główne zasiewy to rzepak, pszenica, kukurydza oraz plantacja buraka cukrowego. Dodatkowo Państwo Karpowiczowie zajmują się sadownictwem. Na 6 hektarowym areale mają drzewka owocowe jabłoni, wiśni, czereśni i grusz. Gospodarstwo jest zmechanizowane, wyposażone w kombajn zbożowy, 4 ciągniki oraz sprzęt towarzyszący.

Pan Jan z miejscowości Udrycze-Koniec wraz z żoną Anną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 89 hektarów, także specjalizują się w produkcji roślinnej. Głównymi zasiewami są: rzepak, pszenica ora kukurydza na ziarno. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w 2 kombajny zbożowe, 4 ciągniki i sprzęt towarzyszący. Dodatkowo Pan Jan aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miejscowości i gminy Stary Zamość.

Po uroczystym otwarciu dożynek i wręczeniu odznaczeń odbyła się msza święta, a po niej przemówienie wygłosił  m.in. wicepremier Jacek Sasin i Europoseł Beata Mazurek oraz inni zaproszeni goście. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór „Sitanianie” z Sitańca oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sitna pod batutą Ryszarda Gryciaka. 

Po zakończeniu części religijno-obrzędowej rozpoczął się festyn rekreacyjno – sportowy.

Dożynkom towarzyszyła wystawa rolnicza oraz wystawa sztuki ludowej.

Na tegoroczne Gminno – Powiatowe Święto Plonów zapraszali: Starosta Zamojski – Pan Stanisław Grześko oraz Wójt Gminy Stary Zamość – Pan Waldemar Raczyński.

Poniżej nasza fotorelacja

 

- reklama-
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mialem jechac

ludzie ten przemarsz to jak pielgrzymka :), na chlebie napis Ożynki 2019 😀 chyba literka D odpadła 🙂 a gdzie zdjecia z Czadomana ?

Tomasz Krywionek
Reply to  mialem jechac

JUż opadliśmy z sił od godziny 9.00 i na Czadomana nie starczyło sił. Ale może inni patroni medialni zrobili szerszą relację. Proszę popytać.

Pablo

Dożynki w połowie sierpnia co za patologia ,a zboża dalej stoją na polach

Chłopek
Reply to  Pablo

Te dożynki to chyba dla tych którzy nawet kawałka pola nie mają jedynie ogród

lejgas

Czadomen jak zobaczył żenadę nagłośnienia i oświetlenia to pewnie uciekł?