Znakomite filmy historyczne i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Przed nami 7. „Spotkania z historią”

0
595
W piątek w CKF "Stylowy odbyła się konferencja prasowa poświecona 7. edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" W spotkaniu udział wzięli:dyrektor CKF "Stylowy" w Zamościu, Andrzej Bubeła, wiceprezydent Zamościa Piotr Zając oraz Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość, Piotr Orzechowski
GAIA

Przed nami 7. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. To okazja żeby obejrzeć najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej w standardzie kina cyfrowego. Na projekcje organizatorzy zapraszają w dniach 15-17 sierpnia 2019.

Jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w bogatej ofercie kulturalnej Miasta Zamość i jedno z ostatnich już wydarzeń kulturalnych w tym sezonie, więc w sposób szczególny zapraszamy na nie mieszkańców i turystów. Myślę, że fanów dobrego filmu dokumentalnego jest bardzo wielu. – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej festiwalowi, wiceprezydent Zamościa Piotr Zając.

W konkursie festiwalowym zaprezentowanych zostanie 16 filmów, które powalczą o statuetkę „Zamość Perła Renesansu”.

– Przed konkursem odbywa się preselekcja filmów. W tym roku dostaliśmy ponad 50 zgłoszeń nowych produkcji filmowych, bo zgodnie z regulaminem, mają być to filmy najnowsze, powstałe w tym roku i w roku ubiegłym. Spośród wszystkich propozycji komisja złożona z redaktorów stacji TVP Historia wybrała 16 filmów konkursowych – wyjaśnił dyrektor CKF „Stylowy” w Zamościu, Andrzej Bubeła

Wśród nich są filmy dotyczące Zamojszczyzny, produkcje nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zagadnienia związane z II wojną światową, ale też prehistorią ziem polskich, filmowe biografie oraz dzieje ważnych polskich organizacji. Projekcje odbędą się w dniach 15-17 sierpnia 2019. Po pokazie każdego filmu odbędzie się spotkanie z twórcą.

Ale Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to nie tylko świetne kino historyczne, to też mnóstwo interesujących wydarzeń towarzyszących. W tym roku zaplanowano dyskotekę na Rynku Wodnym w stylu szalonych lat 80- tych (obowiązują stroje z tego okresu), Listę Przebojów Programu 3 na żywo z Zamościa prowadzoną przez Marka Niedźwieckiego, master class Pawła Woldana, wystawy – fotograficzną i muzealną oraz Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. W finale, 17 sierpnia o godz. 20:00, gala na Rynku Wielkim w Zamościu, wręczenie nagród Zamojskiego Festiwalu Filmowego oraz koncert Opole ’80.

Organizatorami 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość i TVP Historia. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszu Promocji Kultury, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”.

Szczegółowe informacje oraz program: www.zamoscfilmfestival.pl.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments