Na zamojskiej Starówce zostaną zamontowane Kamienie Pamięci

1
1040

Przed kamienicą przy ulicy Zamenhofa 10 na zamojskiej Starówce zostaną uroczyście zamontowane Kamienie Pamięci (Stolpersteine), czasem zwane „potykaczami”. Ta forma upamiętnienia ofiar Holokaustu jest pomysłem niemieckiego artysty Guntera Demniga, który osobiście umieści je w nawierzchni chodnika. W Europie jest już kilkadziesiąt tysięcy Stolpersteine (w samym Berlinie 3 tysiące). W Polsce, na razie, znajdują się tylko we Wrocławiu, Słubicach, Łomży, Białej Podlaskiej i Mińsku Mazowieckim.

Kamienie pamięci upamiętnią rodzinę Chaima Jonasa i Surę Wolfenfeldów, mieszkających przy Zamenhofa 10 oraz ich wnuki: Eliasza, Abrahama i Cesię, którzy tutaj się urodzili. Inicjatorem upamiętnienia jest potomek Wolfenfeldów, Alek Bialski, doktor chemii, „emigrant marcowy”, którego ojciec Eliasz, przeżył Holokaust na Ukrainie „na aryjskich papierach”. Swoje przeżycia Eliasz Bialski opisał w wydanej w 2004 r. książce „Patrząc prosto w oczy”, wydanej po polsku i angielsku.

Uroczystość odbędzie się 27 lipca o godz. 9.00. W czasie uroczystości zamontowania Stolperstein, rodziny Wolfenfeldów i Bialskich reprezentować będzie Paula Bialski, profesor Leuphana University of Luneburg, z narzeczonym, Goetzem Bachmanem.

Na zakończenie „Paula i Karol” www.paulaikarol.com zagra akustycznie kilka piosenek.

66849353 2337191689879741 7349078785968308224 n Na zamojskiej Starówce zostaną zamontowane Kamienie Pamięci
Na fotografii od najmłodszego do najstarszej: Eliasz, Abram i Cesia Bialscy. Zdjęcie zrobione w Połtawie w czasie I wojny światowej. Źródło: Żydowski Zamość/Facebook

 

Poprzedni artykułI LO zmienia siedzibę. Potrzebna pomoc przy przeprowadzce
Następny artykułCudzoziemcy ubezpieczeni w lubelskim ZUS – co się zmieniło?
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Drake

Oszpecania miasta ciąg dalszy. Po co to komu, tylko psuje klimat renesansowego miasta.