„Prosto z ZUS” w Stolicy Języka Polskiego

0
696

Czy urzędnicy mogą pisać prosto i po ludzku? Oczywiście, że tak! Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest w tym roku partnerem edukacyjnym festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Pracownicy ZUS zapraszają na warsztaty z prostego pisania, dyskusje o języku w życiu publicznym i porady ekspertów.

Zrozumiały język urzędowy to nie mrzonka. ZUS od kilku lat systematycznie zmienia swoje formularze i szkoli pracowników, by pisali do klientów jasno i przejrzyście. Trenerzy prostego języka z ZUS podzielą się teraz swoimi doświadczeniami z uczestnikami festiwalu Stolica Języka Polskiego. – Zapraszamy na krótkie warsztaty. Chcemy podczas nich pokazać, jak działa prosty język i udowodnić, że może być przydatny w codziennym życiu: w pracy, w urzędzie i zawsze gdy do kogoś piszemy. Wyjaśnimy, jak pisać, by odbiorca dobrze nas rozumiał – zachęca Olaf Rawski z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na warsztaty nie trzeba się wcześniej zapisywać. Będą się odbywały w Szczebrzeszynie dwa razy dziennie, o godz. 10.30 i 14.15, od 5 do 10 sierpnia. Zainteresowani powinni wypatrywać na festiwalu namiotu oznaczonego logiem ZUS, na terenach zielonych przy szkole, przy ul. Zamojskiej 70.

Podyskutują o języku w życiu publicznym

Organizatorzy zapraszają także do udziału w cyklu „Rozmowy o języku: prosty język w życiu publicznym”. 5 sierpnia (poniedziałek) o godz. 13.00 na festiwalowej scenie głównej spotkają się osoby, które starają się w Polsce poprawić jakość komunikacji. Opowiedzą o swoich sukcesach i porażkach. Natomiast 6 sierpnia (wtorek) o 12.00 uczestnicy podyskutują o barierach i zagrożeniach związanych z upraszczaniem pism i dokumentów urzędowych.

Eksperci ZUS zapraszają po porady

Każdego dnia festiwalu od 10.00 do 19.00 będzie można skorzystać z porad pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zainteresowani będą mogli dopytać o emerytury, renty, zasiłki, sanatoria z ZUS, ulgi dla przedsiębiorców i ubezpieczenia. Dla chętnych będą konkursy o ubezpieczeniach z nagrodami, a dla dzieci – kącik zabaw. W namiocie instytucji będzie można również zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych, żeby uzyskać dostęp do swojego konta w ZUS przez internet. Eksperci będą doradzać w Szczebrzeszynie od 5 do 10 sierpnia (tereny zielone przy szkole, przy ul. Zamojskiej 70). W niedzielę przeniosą się do Zamościa na Rynek Wodny. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie stolicajezykapolskiego.pl.

sjp prosto z zus „Prosto z ZUS” w Stolicy Języka Polskiego

Poprzedni artykułZamość: Budowa basenów letnich wśród projektów zgłoszonych budżetu obywatelskiego. [PEŁNA LISTA PROJEKTÓW]
Następny artykułObchody 99. rocznicy Bitwy pod Komarowem [ZAPOWIEDŹ]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments