Zamość znów stanie się stolicą folkloru. Od dziś (9 lipca) aż do niedzieli (14 lipca) na Rynku Wielkim oraz na ulicach Zamościa podziwiać będzie można występy taneczne i muzyczne zespołów z całego świata. W ramach 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Eurofolk” w naszym mieście w tym roku wystąpią zespoły z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Gruzji, Kanady, USA i Węgier i oczywiście z Polski.

Dzisiaj w samo południe w zamojskim ratuszu odbyło się uroczyste powitanie zagranicznych gości. Delagacje zespołów przywitali Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz ” Jolanta Kalinowska – Obst – założyciel i kierownik artystyczny ZPiT “Zamojszczyzna.

Już dziś wieczorem na Rynku Wielkim odbędzie się pierwszy eurofolkowy koncert -„Gospodarze – Gościom”, podczas którego wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” i zakopiański zespół folkowy KRYWAŃ. Początek godz. 18.

A już jutro (10 lipca) ulicami Zamościa przemknie roztańczony, rozśpiewany i barwny korowód złożony z wszystkich uczestników festiwalu. Korowód wyruszy o godzinie 17.40 z Zamojskiego Domu Kultury na Rynek Wielki, gdzie nastąpi prezentacja wszystkich grup i koncert inauguracyjny.

11 i 12 lipca zespoły będzie można podziwiać w pełnej krasie podczas koncertów festiwalowych na Rynku Wielkim. Rozpoczynać się one będą o godz. 18.00.

Jak co roku, po koncertach wieczornych mieszkańcy Zamościa będą mogli wziąć udział wraz z uczestnikami “Eurofolku” we wspólnych zabawach tanecznych przy ogródkach restauracyjnych na Rynku Wielkim. Takie zabawy odbywać się będą w piątek i sobotę (12,13 lipca) od godziny 20.30.

Koncerty zespołów festiwalowych poza Zamościem zaplanowano na piątek 12 lipca. O godz. 17.00 w Szczebrzeszynie wystąpią reprezentanci Gruzji i Kanady. O godz. 18.00 w Łaszczowie zaprezentują się zespoły z Bułgarii i Węgier.

W niedzielę, 14 lipca na Rynku Wielkim odbędzie się koncert finałowy. Start godz. 19.00.

W dniach 12-14 lipca Eurofolkowi tradycyjnie towarzyszyć będzie kiermasz sztuki ludowej na Rynku Wielkim.

Karnety w cenie 25 złotych i bilety na koncerty w cenie 5 i 8 złotych można zakupić w ZDK w Dziale ZPiT „Zamojszczyzna” lub przed każdym koncertem na Rynku.

Patronat honorowy nad Festiwalem sprawują Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Andrzej Wnuk – Prezydent Miasta Zamość. Organizatorami przedsięwzięcia są Zamojski Dom Kultury i Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.

PROGRAM FESTIWALU

9 lipca (wtorek)
godz. 18:00 – koncert: GOSPODARZE – GOŚCIOM Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” i „Krywań”

10 lipca (środa)
godz. 17:40 – korowód zespołów ulicami Zamościa z ZDK na Rynek Wielki
godz. 19:00 – koncert inauguracyjny

11 lipca (czwartek)
godz. 18:00 – koncert festiwalowy – Rynek Wielki

12 lipca (piątek)
godz. 18:00 – koncert festiwalowy – Rynek Wielki
godz. 20:30 – zabawa folkowa – ogródki – Rynek Wielki
KIERMASZ SZTUKI LUDOWEJ

13 lipca (sobota)
godz. 12:00 – koncert ZPiT „Zamojszczyzna” – Rynek Wielki
godz. 18:00 – koncert festiwalowy – Rynek Wielki
godz. 20:30 – zabawa folkowa – ogródki –Rynek Wielki
KIERMASZ SZTUKI LUDOWEJ

14 lipca (niedziela)
godz. 10:30 – msza święta w Katedrze Zamojskiej
godz. 12:30 – koncert kapel ludowych, zabawy folkowe dla dzieci
godz. 19:00 – koncert finałowy – Rynek Wielki
KIERMASZ SZTUKI LUDOWEJ

Koncerty zespołów festiwalowych poza Zamościem

12 lipca (piątek)
godz. 17:00 – Szczebrzeszyn – Gruzja i Kanada
godz. 18:00 – Łaszczów – Bułgaria i Węgry

15 lipca (poniedziałek)
Godz. 17.00 – Zwierzyniec – Kanada

Poniżej fotorelacja z przywitania gości w ratuszu.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments