Wakacje pod znakiem czytania

Wakacje na Rynku Wodnym? Czemu nie! Przyjdź, usiądź, poczytaj, zagraj, porozmawiaj, napisz fraszkę. Wielka Koalicja na rzecz promocji czytania rusza z początkiem lipca. 

Od 3 lipca (środa) na Rynku Wodnym w Zamościu rozpoczyna działalność Letnia Czytelnia Książek i Prasy. Przez całe wakacje do 31 sierpnia w dniach od środy do niedzieli warto zajrzeć w okolice namiotu Książnicy Zamojskiej, która wychodzi na miasto w poszukiwaniu Czytelnika. Pomysłodawcy zapraszają do korzystania z oferty ludzi w różnym wieku – dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Plenerowa biblioteka, oprócz możliwości poczytania książek i przejrzenia prasy, oferować będzie gry planszowe, proponować rozmowy o literaturze. Można będzie sprawdzić swoje zdolności pisarskie w konkursie na „Zaczytaną fraszkę o Zamościu” proponowanym przez naszą Redakcję. Będzie coś dla fanów gier fabularnych RPG i Larp. Nie zabraknie głośnego czytania dla dzieci, zabaw i łamigłówek literackich.

Letnia Czytelnia Książek i Prasy to inicjatywa Książnicy Zamojskiej im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu. Współtworzą ją z własnymi projektami, Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne „Czerwony Smok”, „Kronika Tygodnia”, „Nowy Kurier Zamojski”, Katolickie Radio Zamość, Telewizja Kablowa Zamość, Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz senioralna grupa wolontariacka. 

Organizatorzy zachęcają do korzystania z Czytelni w dni powszednie w godz. 10.00 – 17.00, w niedzielę w godz. 11.00 – 15.00. 

Wyrażają także nadzieję, że swoją inicjatywą trafią do osób rzadziej korzystających z tradycyjnej biblioteki, rozbudzając przez to potrzebę czytania. Chcą udowodnić, że CZYTANIE to zajęcie wartościowe, przyjemne i pożyteczne.

Nowy Kurier Zamojski zaprasza chętnych do udziału w konkursie na „Zaczytaną fraszkę o Zamościu” – wakacyjnej zabawy organizowanej w ramach Letniej Czytelni Książek i Prasy!

Regulamin letniego konkursu literackiego na „Zaczytaną fraszkę o Zamościu” 

Fraszka -(wł. frasca –gałązka, drobiazg, bagatela, błahostka) – krótki utwór liryczny, zazwyczaj rymowany lub wierszowany, o różnorodnej tematyce często humorystycznej lub ironicznej (satyrycznej). Często kończący się wyraźną puentą. (…) 

§1

 1. Organizatorem konkursu jest Redakcja tygodnika Nowy Kurier Zamojski we współpracy z Książnicą Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łabuńskiej im. Jana Jakuba Zamoyskiego.
 2. Celem konkursu jest promocja tygodnika w lokalnym środowisku, promocja czytania i rozwijanie zainteresowań literackich mieszkańców Zamojszczyzny odwiedzających Letnią Czytelnię Prasy i Książek na Rynku Wodnym w Zamościu.

§ 2

 1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani bez ograniczeń wiekowych.
 2. Autorem fraszki może być wyłącznie jedna osoba (prace zbiorowe nie będą oceniane). Jeden uczestnik  może zgłosić do konkursu tylko jedną fraszkę
 3. Praca konkursowa musi spełniać następujące warunki:
 1. fraszka musi mieć postać krótkiego wiersza (dowolny gatunek humorystyczny, np. fraszka, limeryk, moskalik, lepiej, gorzej, itp…) i nawiązywać tematycznie do Zamościa i czytania, biblioteki lub księgarni.
 2. fraszka może liczyć najwyżej 10 wersów.
 3. Powinna być napisana w języku polskim,
 1. Konkurs trwa od 3 lipca do 31 sierpnia. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu. Prace należy składać na kuponach zamieszczonych w bieżących numerach gazety u osób obsługujących Letnią Czytelnię Prasy i Książek na Rynku Wodnym w godzinach jej funkcjonowania. Nowy Kurier Zamojski będzie dostępny w namiocie organizatora oraz w dotychczasowych punktach kolportażu.

§ 3

 1. Komisja konkursowa będzie brała pod uwagę następujące kryteria:
 1. zgodność z tematyką konkursu,
 2. pomysłowość autora,
 3. oryginalność pracy
 4. styl i język pracy.
 1. Decyzje komisji są wiążące i ostateczne.

§ 4

 1. Autorom trzech najlepszych prac Komisja przyzna nagrody. Przewidziano 3 wyróżnienia, nagrodę specjalną Redaktora Nowego Kuriera Zamojskiego, nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łabuńskiej im. Jana Jakuba Zamoyskiego i nagrodę Internautów. 
 2. Możliwy jest inny podział nagród oraz kolejne nagrody specjalne zależnie od zainteresowania konkursem i pozyskania dodatkowych sponsorów.
 3. Lista laureatów konkursu oraz najciekawsze prace zostaną opublikowane w ostatnim wrześniowym numerze Nowego Kuriera Zamojskiego. 

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments