Najlepsi! Mł. asp. Wojciech Rugała z psem KODAK z KMP w Zamościu. Gratulujemy

0
1250

Przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi wzięli udział w wojewódzkich eliminacjach do XIX finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2019. Policyjne owczarki musiały wykazać się wieloma umiejętnościami m.in. w tropieniu zapachów w pomieszczeniach, samochodach osobowych, bagażach czy środkach komunikacji publicznej. W kategorii wyszukania zapachów materiałów wybuchowych najlepszym przewodnikiem psa został st. asp. Maciej Barszczewski z psem JOGA z KMP w Lublinie. W kategorii wyszukania zapachów narkotyków najlepszym przewodnikiem psa został mł. asp. Wojciech Rugała z psem KODAK z KMP w Zamościu.

JOGA i KODAK zwycięzcami wojewódzkich eliminacji do Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2019

Trudno sobie wyobrazić skuteczną pracę w Policji bez pomocy czworonożnych funkcjonariuszy. To właśnie oni potrafią tropić i wskazać drogę ucieczki sprawcy przestępstwa lub miejsce jego ukrycia. Ze swoimi przewodnikami patrolują ulice, dbają o bezpieczeństwo na imprezach masowych. Uczestniczą w konwojach policyjnych, potrafią obezwładnić najgroźniejszego przestępcę, odnajdują zaginionych.

Policyjny pies.

W lubelskim garnizonie Policji aktualnie pełni służbę ponad 40 policyjnych czworonogów. Najliczniejszą kategorię psów stanowią psy patrolowo-tropiące. Podczas wykonywanej służby patrolowej, obok oddziaływania prewencyjnego, mogą być wykorzystywane do działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych i zgromadzeń, przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu, zasadzki. Stanowią pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, zatrzymywaniu osób, pilnowaniu, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również wykorzystywane do tropienia śladów ludzi. Psy patrolowe przygotowane są do działań prewencyjnych, a psy tropiące nabywają umiejętność tropienia na miejscu zdarzeń oraz przeszukują teren w celu odnalezienia osoby zaginionej.

Policyjne psy ustawione w szeregu.

Kolejną ważną grupę stanowią psy do zadań specjalnych, które w obliczu przestępczości związanej z przemytem i handlem narkotykami oraz aktami terroru tresowane są do wyszukiwania zapachów narkotyków lub materiałów wybuchowych. Nieocenione w swojej pracy są również psy do wyszukiwania  zapachu zwłok ludzkich.

Policyjny pies.

Każdego roku możemy obserwować zmagania naszych policyjnych czworonogów. W tym tygodniu policyjne psy służbowe wzięły udział w wojewódzkich eliminacjach do XIX finału Kynologicznych Mistrzostw Policji  SUŁKOWICE 2019. W eliminacjach które trwały od poniedziałku, wzięły udział  psy służbowe wraz ze swoimi przewodnikami z jednostek Policji lubelskiego garnizonu.

Pies służbowy pokonuje przeszkody.

Zawody przeznaczone były dla psów służbowych szkolonych w wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków. Wszystkie konkurencje dla czworonożnych funkcjonariuszy odbywały się na terenie obiektów Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej i Grenadierów.

Policjant udziela pomocy przedmedycznej.

Podczas dwudniowych eliminacji wojewódzkich przeprowadzono szereg konkurencji, zarówno dla przewodników, jak i ich czworonogów. Pod okiem komisji sędziowskiej przewodnicy rozwiązywali test wiedzy, przystąpili też do udzielania pomocy przedmedycznej.

Pies służbowy czeka na polecenie.

Z kolei czworonożni funkcjonariusze musieli wykazać się posłuszeństwem i sprawnością prezentując się w chodzeniu bez smyczy przy nodze, zatrzymywaniu się podczas marszu oraz pokonywaniu specjalnego toru przeszkód.

Pies służbowy.

Policyjne owczarki musiały wykazać się także swoimi umiejętnościami w tropieniu zapachów w pomieszczeniach, samochodach osobowych, bagażach i środkach komunikacji publicznej.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie insp. Radek Bąchór wręcza puchar policjantowi.

Po zaciętej rywalizacji komisja wyłoniła zwycięzców. W kategorii wyszukania zapachów materiałów wybuchowych najlepszym przewodnikiem psa został st. asp. Maciej Barszczewski z psem JOGA z KMP w Lublinie. W kategorii wyszukania zapachów narkotyków najlepszym przewodnikiem psa został mł. asp. Wojciech Rugała z psem KODAK z KMP w Zamościu .

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie insp. Radek Bąchór wręcza puchar policjantowi.

To właśnie oni reprezentować będą Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie w finale XIX Kynologicznych Mistrzostwach Policji, które zostaną przeprowadzone w terminie od 3 do 6 września b.r. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Źródło: Policja Lubelska

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments