Buława wręczona, Lato rozpoczęte

0
817
- reklama-

Buława wręczona, Lato rozpoczęte

23 czerwca rozpoczęło się oficjalnie 44. Zamojskie Lato Teatralne. Pierwszym spektaklem wystawionym na scenie na Rynku Wielkim były „Sarenki” Teatru Ludowego z Krakowa. Krakowski Teatr Ludowy został laureatem nagrody publiczności za ubiegłoroczną 43. Edycję Zamojskiego Lata Teatralnego. Zamojska publiczność uznała, że najlepszym widowiskiem było wówczas widowisko „Zahipnotyzuj mnie – piosenki Zygmunta Koniecznego”. „Buławę Hetmańską” przedstawicielom Teatru Ludowego wręczył Prezydent Andrzej Wnuk. 

To już druga „Buława Hetmańska” Teatru Ludowego z Krakowa. Poprzednią, Teatr odebrał za za „Ryszarda III” w 2007 roku.

Wśród osób, które wzięły udział w głosowaniu na najlepszy spektakl 43. ZLT wyłoniono dwoje widzów, którym Dyrektor ZDKu Janusz Nowosad wręczył zaproszenia na spektakle tegorocznej edycji Zamojskiego Lata Teatralnego oraz dowolny spektakl Teatru Ludowego w Krakowie. 

Inauguracyjny spektakl „Sarenki” zgromadził komplet publiczności i spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zamojskich widzów i nagrodą w postaci gromkich braw.

W kolejnych dniach w ramach 44. Zamojskiego Lata Teatralnego zobaczymy następujące spektakle:

„Zrobie co zechce” Teatr Porywacze Ciał w Poznaniu
23-06-2019 godz. 19.00 Zamojski Dom Kultury czas trwania: 90 minut bilet: 20.00 zł

„Ten kraj ma przyszłość… Resztę zdania drzewo zasłania i tu się rodzą ciekawe pytania: Czy, podobnie jak owo drzewo wyrażasz gorące pragnienie zerwania z codzienną rutyną, aby choć przez chwilę znaleźć się w centrum uwagi? Czy postrzegasz świat jako miejsce pełne schematów i powtórzeń? Czy chmara motyli we śnie to znak, że przyszłość wygląda obiecująco? Czy kontakt z ludźmi jest dla Ciebie równie ważny jak dieta? Czy marnując swoje możliwości intelektualne masz poczucie straty? Czy wiesz na czym właściwie polega piękno tej krainy? Usiądź z nami i pofilozofuj sobie.

„Pożegnanie jesieni” Teatr Malabar Hotel
24-06-2019 godz. 19.00 Zamojski Dom Kultury czas trwania: 90 minut bilet: 20.00 zł

Pożegnanie jesieni” to katastroficzna wizja społeczeństwa oddającego się w objęcia totalitaryzmu. Bohaterowie rozpięci między dwoma jesieniami przez jeden krótki rok doświadczają kryzysu sztuki, filozofii i religii, który zmiata z powierzchni ziemi świat jaki dotąd znali. Na tym tle oglądamy erotyczne przygody Atanazego Bazakbala, Heli Bertz i Jędrusia Łochojskiego, którzy próbują chwytać się każdej szansy na przetrwanie i poprawę losu.

Kultową powieść Witkacego opowiadamy z perspektywy Izabeli Czajki Stachowicz vel Beli Hertz – pierwowzoru demonicznej Heli, która faktycznie przeżyła spełnienie katastrofizmu zapisanego przez Witkiewicza. Bela uchwycona w muzeum potworności Witkacego wraca pamięcią do tamtej Warszawy i tamtej jesieni. Mamy nadzieję, że diametralnie różnej od obecnej.

obsada: Maria Robaszkiewicz, Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski

Projekt zrealizowano dzięki Stypendium Prezydenta M. St. Warszawy i w ramach Stypendium z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS dla Marcina Bartnikowskiego.

Spektakl współprodukowany przez Zamojskie Lato Teatralne i Teatr Maska w Rzeszowie.

 

„Matka Makryna” STUDIO teatrgaleria w Warszawie
25-06-2019 godz. 19.00 Zamojski Dom Kultury czas trwania: 75 minut bilet: 20.00 zł

W XIX wieku, kilkanaście lat po upadku powstania listopadowego, siostrę Makrynę Mieczysławską uznano za uosobienie męczeńskich losów Polski. Czcili ją wszyscy romantyczni wieszczowie: Krasiński, Mickiewicz, Norwid i Słowacki. Historia zbiegłej, prześladowanej przez prawosławny kler unickiej mniszki z Mińska, stała się sensacją w Paryżu i Rzymie. Jej relacji wysłuchał sam papież Grzegorz XVI, a Adam Mickiewicz za jej namową powrócił na łono Kościoła. Uciekinierka z carskiej Rosji, obwołana za życia cudotwórczynią i świętą, została przeoryszą nowo powołanego zakonu, któremu klasztor w Wiecznym Mieście ufundowała polska emigracja. Po latach okazało się, że Matka Makryna tak naprawdę nazywała się Irina Wińczowa. Nigdy nie była zakonnicą, a ślady jej „męczeństwa” to pamiątka po mężu: uzależnionym od alkoholu, używającym przemocy carskim oficerze. W zakonie była tylko szafarką – świecką osobą, która pomagała w rozdawaniu posiłków. „To niewątpliwie opowieść o tym, jak jako społeczeństwo dajemy się wodzić za nos, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zbitka pojęciowa „Polak-katolik”. Ale jest to też opowieść o osobie, która doświadczała wykluczenia” – tak o swojej książce mówił Jacek Dehnel.

 reżyseria i wykonanie: Irena Jun

Czerwony Kapturek” / spektakl dla dzieci  Białostocki Teatr Lalek
26-06-2019 godz. 18.00 scena plenerowa na Rynku Wielkim czas trwania: 60 minut bilet: 10.00 zł

Dwaj panowie, Muzyk – Krzysztof Bitdorf i Aktor – Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej.

obsada:

Czerwony Kapturek – Eliza Krasicka

Aktor –  Ryszard Doliński

Muzyk – Krzysztof Bitdorf

 

Recital Hanny Śleszyńskiej

29-06-2019 godz. 19.00 Zamojski Dom Kultury czas trwania: 70 minut bilet: 20.00 zł

Koncert, który skłania do zadumy i refleksji, który wprawia w dobry nastrój i rozwesela. Recital, który daje poczucie uczestnictwa w wydarzeniu artystycznym.

Estradowa prezentacja wizerunku muzycznego Hanny Śleszyńskiej – aktorki, ale też wokalistki.

W programie m.in.: filmowe przeboje z repertuaru Lizy Minnelli – „New York, New York” oraz „Mein Herr”, z musicalu Chicago – utwór „Mama Morton (When You’re Good to Mama)”, czyli wielkie hity musicalowe śpiewane po polsku, piosenki ze spektaklu „Criminale Tango”, Porucznik Ola” Artura Andrusa, „Portofino” oraz song Brechta – „Pieśń o żuciu gumy”, piosenka liryczna „Mężczyzna na lotni” z tekstem Adama Nowaka, „O tych, co się za pewnie poczuli” z tekstem Wojciecha Młynarskiego, „Wszystko się chwieje” W. Korcza z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Grande valse frotté” Jonasza Kofty – pastisz „Grande Valse Brillante” Ewy Demarczyk.

 

„Audiencja II” monodram Mikołaja Grabowskiego
30-06-2019 godz. 19.00 Zamojski Dom Kultury czas trwania: 55 minut bilet: 20.00 zł
Legendarny monodram Audiencja II Bogusława Schaeffera, utwór pełen improwizacji, zaskakujących zwrotów akcji i wciągający do uczestnictwa publiczność, przekształcając się w „teatr w teatrze”.

Podczas specyficznie schaefferowskiego wykładu o muzyce, z surrealistycznym epizodem sennym pośrodku utworu, aktor-prelegent najpierw wygłasza monolog o sztuce i kondycji artysty, by następnie przejść do odważnego i nieobliczalnego happeningu z widzami. Pozorna przypadkowość wydarzeń widowiska i jego żywiołowość gwarantują wyborną zabawę.

Tekst wybitnego kompozytora, muzykologa i dramaturga Bogusława Schaeffera jest przewrotnym wykładem z teorii muzyki, w którym dociekanie absolutu w kategoriach klasycznej estetyki brutalnie się zderza z kabotyńskimi zagrywkami, balansowaniem na krawędzi trywialności, autoironii i wyzywającym brakiem sensu. Słowem, to Schaeffer w całej okazałości, bez jednoznacznych odpowiedzi i ze wszystkimi obsesjami!

wykonanie: Mikołaj Grabowski

 

„Zapiski z wygnania” Teatr Polonia w Warszawie
01-07-2019 godz. 19.00 Zamojski Dom Kultury czas trwania: 100 minut, bez przerwy bilet: 20.00 zł

„Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami.

„Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu, do domu, do Polski. A potem, przez następne dwadzieścia trzy lata nie wyjechali (…). Chcieli mieszkać tutaj, tu, gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci – my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zadecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła”.

obsada: Krystyna Janda i Janusz Bogacki z zespołem muzycznym w składzie: Tomasz Bogacki (gitara), Mateusz Dobosz/Paweł Pańta (kontrabas), Bogdan Kulik (perkusja), Marek Zebura (skrzypce)
tekst na podstawie książki Sabiny Baral
adaptacja: Magda Umer i Krystyna Janda
reżyseria: Magda Umer
opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
realizacja dźwięku: Michał Cacko
projekcje: Radosław Grabski
producent wykonawczy i asystentka reżysera: Ewa Ratkowska

 

„Kilka dziewczyn” Teatr Narodowy w Warszawie
02-07-2019 godz. 19.00 Zamojski Dom Kultury czas trwania: 90 minut bilet: 20.00 zł
Intymne sytuacje i miłosne gry.

Cztery spotkania po latach, cztery kobiety, z którymi kiedyś związał się bohater. Erotyczny bilans? Szukanie ideału? Próby odwetu? Zmyślne intrygi czy prawdziwe wyznania?

obsada:
Sam: Anna Grycewicz
Tyler: Justyna Kowalska
Lindsay: Beata Ścibakówna
Bobbi: Patrycja Soliman
Mężczyzna: Grzegorz Małecki

 

„Zofia”  monodram Małgorzaty Pieńkowskiej
03-07-2019 godz. 19.00 Zamojski Dom Kultury czas trwania: 60 minut bilet: 20.00 zł
Zofia to historia jednego życia, w którym mieściło się żyć co najmniej kilka. To historia, która nie dzieje się w podręcznikach, tylko w pojedynczym istnieniu. To wreszcie historia tych, którzy musieli dać sobie radę z najcięższym zadaniem po wojennej zawierusze – z życiem.

Jak opowiedzieć o Zofii? Niezmiernie łatwo popaść w gotowe klisze, sięgając po martyrologiczną laurkę, albo – przeciwnie – lekkomyślnie odcinając się od niemodnego dzisiaj heroizmu. Prawdziwą sztuką jest odrzucenie tych prostych figur w poszukiwaniu autentyzmu ludzkiego doświadczenia.

Tekst Ani Wakulik ucieka przed pułapkami uproszczeń. Ważniejsze są w nim moralne dylematy, poczucie odpowiedzialności i poczucie winy, nadzieja i rozpacz. I właśnie ten uniwersalizm staraliśmy się oddać w pracy nad spektaklem.

Beniamin Bukowski, reżyser

występuje: Małgorzata Pieńkowska

Imprezy towarzyszące

„Teatr” Andrzej Pogudz wystawa fotografii

16-06-2019 do 06-07-2019 , Zamojski Dom Kultury

„Piękna i bestia” musical w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 1 w Zamościu

16-06-2019 godz. 21.30, scena plenerowa na Rynku Wielkim

„Obecność” teksty Marka Grechuty w interpretacji Klubu Żywego Słowa i Chóru I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu

17-06-2019 godz. 18.00, Dziedziniec Akademii Zamojskiej

„Cudzołożnice” monodram Adriana Tatrockiego Fundacja Banina

18-06-2019 godz. 19.00, Zamojski Dom Kultury
Bilet: 10.00 zł

Wokół Teatru – „Antoniusz i Kleopatra” retransmisja spektaklu z Royal National Theatre w Londynie

19-06-2019 godz. 19.00, CKF Stylowy
Czas trwania: 220 minut

„O spektaklu po spektaklu” spotkania z artystami prowadzi Jacek Wakar

22-06-2019 do 25-06-2019 , Zamojski Dom Kultury

2 Letnie Warsztaty Twórcze

29-06-2019 do 06-07-2019 ,

W ramach 44. ZLT Zamojski Dom Kultury zaprasza także na 2. Letnie Warsztaty Twórcze.

Warsztaty są międzypokoleniowym projektem edukacyjno – teatralnym skierowanym do mieszkańców Zamościa dla stworzenia przestrzeni do integracji pokoleń.
Temat zajęć oraz pokazu finałowego będzie odwołaniem do historii Zamościa i zamościan.
Forma: ćwiczenia emisyjne, edukacyjne, ruchowe oraz  interpretacyjne.
Zajęcia warsztatowe będą prowadzone przez Ireneusza Maciejewskiego – aktora i reżysera. 

2 Letnie Warsztaty Twórcze są wydarzeniem towarzyszącym 44 Zamojskiemu Latu Teatralnemu. Zajęcia rozpoczną się 29 czerwca, zakończą 6 lipca.
W soboty i niedzielę będą od godz. 11.oo, w dni robocze od 17.oo.
Grupa warsztatowa otrzyma zaproszenie na spektakle festiwalu. Oglądanie przedstawień jest częścią Warsztatów.
Wiek uczestników: od 16 lat. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 10 czerwca 2019 r. (osobiście – Zamojski Dom Kultury ul. Partyzantów 13 p. nr 17 Grażyna Kawala lub telefonicznie – 84 639 20 21/22).

 

Poprzedni artykułZapiski rekruta – dzień pierwszy
Następny artykułZamojskie Lato Teatralne w rozkwicie. Co już za nami, a co jeszcze przed? MAMY DLA WAS DARMOWE WEJŚCIÓWKI!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments