Pieśni z Roztocza – warsztaty śpiewu tradycyjnego w zamojskim BWA

0
406

BWA “Galeria Zamojska” zaprasza panie na warsztaty śpiewacze pod hasłem “Nie będziemy rózgi wili”. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 14.06 (godz. 16.30).

Tematem warsztatów są tradycyjne pieśni liryczne oraz obrzędowe pieśni weselne pochodzące z Roztocza Gorajskiego.
Będzie czas na posłuchanie przez chwilę archiwalnych nagrań śpiewaczek z okolic Goraja urodzonych w początkach XX wieku oraz wspólny, grupowy śpiew jednogłosowy. Zapraszamy wszystkie zainteresowane panie, niezależnie od dotychczasowych doświadczeń z muzyką tradycyjną i śpiewem w ogóle. – zachęcają organizatorzy.

Roztoczański repertuar weselny to z jednej strony bardzo archaiczne, przechowane przez wiele pokoleń pieśni ściśle obrzędowe o podniosłym charakterze i typowej dla wschodniego pogranicza pozornie “ubogiej” melodii, z drugiej dynamiczne przyśpiewki wykonywane na melodie taneczne. Repertuar wykorzystywany podczas zajęć oraz styl jego wykonywania zaczerpnięte są z wiejskiej kultury muzycznej sprzed 5-6 dziesięcioleci. Są dość odległe od tego co powszechnie kojarzone jest z “muzyka ludową”

Spotkanie ma charakter wprowadzający. Uczestniczki, które zechcą kontynuować przygodę z gorajskim śpiewem, będą miały możliwość udziału w dalszych zajęciach planowanych na tegoroczne lato i jesień, zarówno w Zamościu jak i w terenie.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szokaluk-Gorczyca

Koszt uczestnictwa to: 10 zł. Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: [email protected]

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments