Rozrywkowy weekend w Zamościu i regionie. [PRZEGLĄD PROPOZYCJI]

1
2015

Nadchodzący weekend przyniesie wiele ciekawych imprez i wydarzeń kulturalnych w Zamościu i regionie. O większości z nich już informowaliśmy na naszych łamach. Teraz zebraliśmy wszystko w jedną całość. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać. Z pewnością nie będzie można się nudzić!

1. SZTURM TWIERDZY ZAMOŚĆ

dsc 9660 Rozrywkowy weekend w Zamościu i regionie. [PRZEGLĄD PROPOZYCJI]

Bez wątpienia na uwagę zasługuje organizowany cyklicznie w Zamościu Szturm Twierdzy Zamość. Już dziś o godz. 18.00 rusza XVII edycja tego historycznego widowiska, które cofnie nas w czasie o kilka wieków do wydarzeń z 1656 r., kiedy to wojska szwedzkie, pod wodzą króla Karola Gustawa dotarły pod Zamość i rozpoczęły oblężenie twierdzy. Ordynat Jan „Sobiepan” Zamoyski odrzucił wezwanie do kapitulacji. Król szwedzki zaczął ostrzeliwanie miasta. Ale potęga twierdzy zaskoczyła napastników! Obsada fortecy, wzmocniona bractwami z kraju i zagranicy gotowa była stawić czoła szwedzkiej nawale! Nie widząc możliwości opanowania twierdzy, Karol Gustaw zwinął oblężenie i wycofał się.

„Szturm” to kilkuset rekonstruktorów z kraju i zagranicy, konie, widowiskowe bitwy, prezentacja bractw rycerskich, walki z bronią, popisy jeździeckie, pokazy historycznych tańców i dawnych ubiorów

Widowisko wystartuje w piątek, 31 maja i potrwa do niedzieli, 2 czerwca. Poza niezwykle widowiskowymi bitwami (dzienną i nocną), zaplanowano m.in. koncert zespołu Percival, pokazy sokolnicze i tańców dworskich, gry i zabawy dla dzieci oraz starszej publiczności.

Jak przedstawia się szczegółowy program „Szturmu”?

piątek — 31 maja

18.00 – Pokaz zdolności bojowej Twierdzy Zamość – galeria strzelecka przy Bramie Lubelskiej Starej 20.00 – Uroczyste otwarcie Szturmu, przyjęcie poselstwa szwedzkiego – Rynek Wielki

21.00 – Koncert zespołu Percival – Rynek Wielki

22:00 – Fireshow Teatru Ognia Utopia i formacji Leśne Licho ze Stalowej Woli – Rynek Wielki

sobota — 1 czerwca

11:00-19:00 – Obóz rekonstruktorów otwarty dla zwiedzających – teren za Furtą Wodną

11:00-19:00 – Animacje, gry i zabawy dla dzieci, teatrzyk lalkowy w epoce XVII w., malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, rolla bolla, warsztaty małych szczudeł, stanowisko strzelnicze dla dzieci, warsztaty szermiercze – tereny przy obozie

11:00-19:00 – XVII-wieczne obozowisko sokolników – sowy i ptaki drapieżne – tereny przy obozie

11.00 – Pokaz XVII-wiecznego parzenia kawy (wraz z degustacją) – przy Kazamacie Wschodniej Bastionu II – teren przy obozie

12.05 – Przemarsz wojsk przez Rynek Wielki pod pomnik Jana Zamoyskiego i prezentacja grup rekonstrukcyjnych.

13.00 – Bitwa dzienna – tereny zielone przy Bastionie VI

17:00-17:45 – Pokaz sokolniczy (uzależniony od pogody) – teren przy obozie

18.00 – Burda w karczmie – przy Furcie Wodnej

18:00 – Gar zupy wezyra – degustacja dla odwiedzających i rekonstruktorów

18:00 – Wieczorne czytanie bajek – tereny przy obozie

21.00 – Bitwa nocna przy Bramie Szczebrzeskiej

niedziela — 2 czerwca

11:00-14:00 – Obóz rekonstruktorów otwarty dla zwiedzających – teren za Furtą Wodną

11.00 – Potyczka przy Furcie Wodnej

Teren przed dawnym pałacem Zamoyskich:

12:00 – Legenda Stołu Szwedzkiego

12:30 – Pokaz tańców dworskich – Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo”

12.45 – Powitanie króla Jana Kazimierza i Ludwiki Marii Gonzagi poprzedzone pokazem chorągwiarzy 13.00 – wspólne zdjęcie pod pomnikiem Jana Zamoyskiego, zakończenie Szturmu.

Wydarzenia towarzyszące:

Muzealna Mennica – przed Muzeum Zamojskim (ul. Ormiańska 30) na bieżąco wybijane będą kopie takich monet jak m.in.: denar krakowski z czasów królowej Jadwigi, półskojec krzyżacki, sześciogrosz zamojski. Zapraszają Muzeum Zamojskie i Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Wystawa kostiumów historycznych – Kazamata Zachodnia Bastionu II

Szturmowi Twierdzy Zamość towarzyszy konferencja naukowo-branżowa „Rekonstrukcje historyczne jako produkt turystyczny”, którą organizują Polska Organizacja Turystyczna i Miasto Zamość – 31 maja, sala Consulatus w zamojskim ratuszu.

2. JARMARK HETMAŃSKI

Jarmark Hetmański to organizowana cyklicznie impreza przypominająca mieszkańcom Zamościa o rocznicy nadania miastu Zamość praw miejskich. 25. Jarmark Hetmański odbędzie się na zamojskim Starym Mieście w dniach 1-2 czerwca 2019 r. Tradycyjnie towarzyszyć mu będzie Festiwal Produktu Lokalnego “Smaki Zamościa i Roztocza”, Targi Sztuki Ludowej oraz Targi Kolekcjonerskie z udziałem kolekcjonerów z całej Polski. Nie zabraknie też oczywiście występów artystycznych.

W tym roku wystąpią zespoły reprezentujące przeróżne style muzyczne: folk, blues, country, klimaty ludowe i popowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przed publicznością zaprezentują się: Ogrodniczki, Canto, Ale Cantare, Bonum Voces, Jo and Lazy Fellow, Enclose, Koromysło, Show Men, Zamojszczyzna, Timingeriu i Orkiestra Dęta.

Impreza odbywać się będzie przez dwa dni (1-2 czerwca) w godzinach 9.00 – 21.00 na terenie trzech zamojskich rynków: Wielkiego, Solnego, Wodnego.

3. FESTYN Z OKAZJI DNIA MUZEALNIKA w WYSOKIEM (GM. ZAMOŚĆ)

Po raz 13-ty już wieś Wysokie i gospodarze Regionalnej Izby Pamięci zapraszają na moc atrakcji w ramach festynu z okazji DNIA MUZEALNIKA. Na scenie wystąpią zespoły, a na placu jedną z ciekawszych atrakcji będzie „średniowieczna wioska rycerska” Drużyny Grodu Czerwień, organizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno-Historyczne z Tyszowiec. Drużyna specjalizuje się w rekonstrukcji czasów Bolesława Chrobrego – będzie pokaz uzbrojenia, walki wojów, bicie monet i stanowisko łucznicze.
Na placu festynu nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz całych rodzin – organizatorzy zapewniają animacje, gry i zabawy z nagrodami, warsztaty plastyczne dla całych rodzin, a na odważniejszych czeka „Byk Rodeo” bez opłat – symulator ujeżdżania byka dla potencjalnych kowbojów. Będzie też strefa mini-biegów na orientację z mapą w ręku w „labiryncie” z taśm – specjaliści z gminnego klubu sportowego „Azymut” przekażą chętnym podstawy biegania na orientację lub radio-orientację.
Program sceniczny ukaże ułamek bogatego życia artystycznego Gminy Zamość. Zacznie Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a potem wystąpią m.in. takie zespoły gminne, jak męska grupa wokalna „Show Men Szopinek”, żeńska formacja chóralno-wokalna „Ale Cantare”, ludowy zespół śpiewaczy „Wesołe Gosposie”, taneczna grupa dziewczęca „Fresh Dance” i raper LISU ZTW, a na koniec w ramach finałowej „potupajki” zagra zespół „Dekada”.
„XIII Dzień Muzealnika” z Regionalną Izbą Pamięci Gminy Zamość odbędzie się w podzamojskiej wsi Wysokie w niedzielę, 2 czerwca 2019 r. Poprzedzi go sobotnia „Noc Muzeów” w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem – Izba zaprasza w sobotę w godzinach 17:00 – 24:00 – wstęp wolny – oprócz ekspozycji ponad 1200 starych przedmiotów, pozyskanych z zamojskich gospodarstw wiejskich, zaplanowano dodatkowe atrakcje, m.in. wystawę o Dzieciach Zamojszczyzny, pt.: „Historie prawdziwe” i spotkanie z jej autorką, dr Beatą Kozaczyńską; będzie też koncert kameralny zespołu śpiewaczego „Czerwone Korale” z Zawady i atrakcje w altanie, w tym degustacja swojskich potraw – nad całością sobotniej „nocy” czuwa miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich i grupa aktywnych mieszkańców Wysokiego.

 

4. DNI TOMASZOWA LUBELSKIEGO 2019

W piątek, 31 maja rozpoczynają się Dni Tomaszowa Lubelskiego, podczas których zaplanowano wiele atrakcji dla dużych i małych. W programie imprezy m.in. Festiwal Kolorów oraz koncert Jacka Stachurskiego z Zespołem.

Już w piątek 31 maja na Rynku Miejskim w godz. 15.00 – 20.00 odbędzie się Holi Festival. To popularna i lubiana kolorowa i energetyczna impreza, podczas której uczestnicy posypują się kolorowymi proszkami przy dziękach muzyki puszczanej przez dj-a. Oprócz tego, również w piątek o godz. 13.00 rozpoczną się biegi przełajowe o puchar Burmistrza Miasta w Parku Miejskim.

W sobotę, 1 maja, między godziną 9.00 a 16.00 w Tomaszowskim Domu Kultury odbędą się I Zawody Sumo Robotów o Puchar Burmistrza Miasta.

Niedziela, 2 czerwca upłynie pod znakiem muzyki. O godzinie 16.00 na Stadionie Miejskim OSiR „Tomasovia” rozpoczną się warsztaty wokalne, następnie zaplanowano program artystyczny dla dzieci w wykonaniu „Domisiów”, a po nim koncerty zespołów Hit Boyz i „Szafa Gra”. O godz. 20.30 na tomaszowskiej scenie wystąpi gwiazda wieczoru – Jacek Stachursky z Zespołem.

Poza sceną będą trwać dodatkowe atrakcje: kiermasze, gastronomia, stoiska zabaw dla dzieci, stoiska promocyjne i handlowe.

5. DZIEŃ DZIECKA W „STYLOWYM”

I coś specjalnego dla najmłodszych. Z okazji z Dnia Dziecka, w sobotę, 1 czerwca 2019 Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na projekcje filmowe najnowszych animacji i filmów familijnych oraz wydarzenia towarzyszące. Repertuar pełen filmowych hitów, seans przyjazny sensorycznie, zawody i pokazy robotów, turniej szachowy oraz warsztaty z programowania w środowisku gry Minecraft to atrakcje Dnia Dziecka w Kinie. Na ekranach: „Aladyn”, „Panda i banda”, „Dzień czekolady”, „Paskudy. UglyDolls”, „Pokémon detektyw Pikachu”.  Szczegóły TUTAJ

6. BEZPŁATNE WARSZTATY MODELARSKIE DLA DZIECI W “ARSENALE”

Z okazji Dnia Dziecka Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” w Zamościu zaprasza najmłodszych na warsztaty modelarskie. Każdy uczestnik zajęć będzie mógł zbudować model samolotu. Warsztaty przygotowane we współpracy z lubelskim klubem ZTS, nawiązują do wystawy  wystawy czasowej „Miniaturowy Świat”. Zajęcia odbędą się w niedzielę, 2 czerwca o godzinie 11. Organizatorzy zapraszają na nie dzieci w wieku od 7 lat. Zajęcia są darmowe, ale obowiązują zapisy pod numerem 606 845 759, lub mailowo pod adresem: [email protected]

 

 

 

Poprzedni artykułPowiedział żonie, że wychodzi po chleb. Znaleziono go pod Hrubieszowem – ponad 170 km od domu
Następny artykułDni Chrząszczowego Grodu 2019. Wystąpi Lanberry
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kiki

Jeszcze w Szczebrzeszynie dni chrząszcza. Zagra Lanberry