Niedoczynność tarczycy

0
738

Czy czujesz narastające osłabienie, ciągłe zmęczenie i zmniejszoną tolerancję wysiłku? Jesteścodziennie senna i niewyspana? A może łatwo marzną ci ręce i szybko odczuwasz chłód? Pewnie zastanawiasz się, dlaczego te pytania są skierowane do kobiet. Otóż częstość występowania niedoczynności tarczycy jest pięciokrotnie większa u pań. Stwierdza się ją u 1-6% osób do 60 roku życia.

Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) to zespół różnych objawów, które są wywoływane
niedoborem tyroksyny (T4) i wynikającym z tego niedostatecznym działaniem trójjodotyroniny (T3) na nasz organizm. Zmiany te powodują spowolnienie metabolizmu ustroju.

Klasyfikacja hipotyreozy wyróżnia trzy postaci: pierwotną, wynikającą z uszkodzenia tarczycy; wtórną wywołaną uszkodzeniem przysadki oraz trzeciorzędową spowodowaną upośledzeniem funkcji wydzielniczych podwzgórza. Znanych jest wiele przyczyn powstania tej choroby. Jednak najważniejsze z nich to: przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (ch. Hashimoto), poporodowe zapalenie tarczycy, operacje usunięcia gruczołu tarczowego, leczenie radiojodem, napromienianie okolicy szyi, nadmierne spożywanie jodków, znaczny niedobór jodu w środowisku oraz przyjmowanie niektórych leków (np. związki litu, nitroprusydek sodu czy fenytoina).
Oprócz wymienionych na początku objawów można wymienić dość częste zaparcia, przyrost
masy ciała a także zaburzenia miesiączkowania oraz zaburzenia libido. Często pojawiają się stany depresyjne czy jawna depresja u chorych na niedoczynność tarczycy.

Wszystkie te symptomy w pewnych okresach w życiu ma każdy z nas, jak więc rozpoznać, że to właśnie tarczyca jest przyczyną naszych dolegliwości? Z pomocą przychodzą różne metody rozpoznawania chorób tarczycy, począwszy od badań krwi po diagnostykę obrazową. Najprostsze badanie (tzw. przesiewowe) to oznaczenie poziomu TSH w surowicy krwi – zwiększone w pierwotnej a zmniejszone we wtórnej i trzeciorzędowej niedoczynności tarczycy, a także oznaczenie stężenia wolnej frakcji T4 i T3, odpowiednio fT4 i fT3. Zbadać można również poziomy przeciwciał przeciwtarczycowych. Z badań obrazowych najczęściej wykonuje się USG tarczycy a w wątpliwych przypadkach tomografię komputerową lub scyntygrafię.

Leczenie choroby jest proste i niezbyt obciążające chorego. Polega na suplementacji
hormonalnej w odpowiedniej dawce lewoskrętnej tyroksyny.

Wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie niedoczynności tarczycy nie prowadzi do istotnych ograniczeń trybu życia. Jednak w przypadku zlekceważenia objawów, zaprzestania diagnostyki lub leczenia, dojść może do pogorszenia stanu ogólnego, a nawet do śpiączki hipometabolicznej! Niedobór hormonów tarczycy jest przyczyną gorszego rozwoju umysłowego w wieku dziecięcym oraz zmian otępiennych u osób starszych.

Nie zostawiaj zatem swojego organizmu w zmęczeniu i wyczerpaniu, zbadaj swoją tarczycę, bo wczesne leczenie to 100% gwarancja normalnego życia.

lek. Karol Derkacz
Poradnia Lekarza Rodzinnego Przychodnie Resort-Med

[artykuł sponsorowany]

Poprzedni artykułZamość: Bezpłatne warsztaty modelarskie z okazji Dnia Dziecka
Następny artykułGrad medali dla zapaśników “Agrosu”!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments