Zamość: Rusza sezon miejskich wydarzeń kulturalnych. Będzie w czym wybierać! [FILM]

0
827

Szczegóły nadchodzących wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Zamojski Dom Kultury, zaprezentowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej. W spotkaniu udział wzięli: Wiceprezydent Zamościa Małgorzata Bzówka, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury Janusz Nowosad, Kierownik Działu Artystyczno – Organizacyjnego ZDK Joanna Bilska-Pawłowska, Kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” Jolanta Kalinowska-Obst oraz Instruktor literatury ZDK Bożena Fornek.

Wiosenne i letnie miesiące w Zamościu wypełnione będą imprezami kulturalnymi. Już w najbliższy weekend (24-25 maja 2019) na terenie Zespołu Staromiejskiego odbędzie się Festiwal “Ulica Literacka”, podczas którego nie zabraknie spotkań poświęconych poezji, prozie, eseistyce. W ramach wydarzenia zaplanowano także: warsztaty kreatywnego pisania, koncerty oraz przedsięwzięcia nawiązujące do kultury i historii Zamościa. Festiwal zainauguruje odsłonięcie kolejnej w naszym mieście rzeźby inspirowanej utworami Bolesława Leśmiana. Tym razem bedą to jaszczury – bohaterowie wiersza “Gad”. Szczegółowy progam Festiwalu znajdziecie TUTAJ.

W dniach 1-2 czerwca zamościanie będą mieli okazje uczestniczyć w XXV Jarmarku Hetmańskim – imprezie imprezie organizowanej na pamiątkę nadania miastu Zamość praw miejskich. Wydarzenie odbędzie się zamojskim Starym Mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będzie Festiwal Produktu Lokalnego „Smaki Zamościa i Roztocza”, Targi Sztuki Ludowej oraz Targi Kolekcjonerskie z udziałem kolekcjonerów z całej Polski. Nie zabraknie też oczywiście występów artystycznych. W tym roku wystąpią zespoły reprezentujące przeróżne style muzyczne: folk, blues, country, klimaty ludowe i popowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przed publicznością zaprezentują się: Ogrodniczki, Canto, Ale Cantare, Bonum Voces, Jo and Lazy Fellow, Enclose, Koromysło, Show Men, Zamojszczyzna, Timingeriu i Orkiestra Dęta. Impreza odbywać się będzie przez dwa dni (1-2 czerwca) w godzinach 9.00 – 21.00 na terenie trzech zamojskich rynków: Wielkiego, Solnego, Wodnego.

Na 7 czerwca zaplanowano natomiast kolejną edycję Zamojskiej Arlekinady. Jest to widowisko artystyczne inspirowane karnawałem weneckim, które już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta. Odbywające się co roku w ramach „Zamojskiej Arlekinady” bajeczne spektakle nawiązują do włoskiej komedii dell’arte. Tegoroczną Arlekinadę swoimi występami uświetnią: tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, muzycy z Zespołu Muzyki Dawnej Capellaall’Antco, artyści Kijowskiego Teatru Ulicznego „Highlights”, Teatru Ognia „Utopia”.

Miłośnicy teatru nie mogą też przegapić wydarzeń, które odbywać się będą w ramach 44. Zamojskiego Lata Teatralnego. Wielkie Święto Teatru w Zamościu potrwa od 16 czerwca do 7 lipca. Prezentacja spektakli odbędzie się w Zamojskim Domu Kultury, Kazamacie i na Rynku Wielkim. Kluczem programowym tegorocznej edycji są kreacje aktorskie. Przedstawienia wystawią teatry: Porywacze Ciał z PoznaniaOch- Teatr, Narodowy, Polonia, Studio z Warszawy, Białostocki Teatr Lalek, Ludowy z Krakowa. W programie 44. ZLT znalazły się także rozmowy z artystami, które poprowadzi krytyk teatralny – Jacek Wakar. 44. ZLT towarzyszyć będą II Letnie Warsztaty Twórcze dla dorosłych.

Zobaczcie FILM z dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Zamojskim Domu Kultury.

Poprzedni artykułJaszczury – nowa, oryginalna rzeźba w Zamościu [ZDJĘCIA]
Następny artykuł32 Zamojski Wojskowy Oddział Gospodarczy dziś świętuje. UWAGA kierowcy! Są utrudnienia w ruchu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments