Zamojscy Terytorialsi ćwiczyli na zaporze w Nieliszu

0
722

W miniony weekend ponad pół tysiąca żołnierzy OT z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa ćwiczyło w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Jednym z głównych zadań była ochrona i obrona infrastruktury krytycznej w Nieliszu.  

19 maja, kilkudziesięciu żołnierzy OT z batalionu zamojskiego realizowało zadania
z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej w Nieliszu, a dokładnie na zaporze i elektrowni wodnej. Ćwiczono różne warianty działań w przypadku pojawienia się zagrożenia obiektu. Tego typu ćwiczenia, polegające na rozpoznawaniu, ochronie i obronie infrastruktury krytycznej występującej w danym rejonie odpowiedzialności, należą do podstawowych zadań Terytorialsów.

Inni żołnierze z 25 blp, w ramach swoich szkoleń rotacyjnych realizowali zadania
w kilku lokalizacjach, m.in. w Stefankowicach, Tomaszowie Lubelskim, Majdanie Sopockim, Tereszpolu i Potoku Wielkim, a także na strzelnicach w Srebrzyszczu, Zamościu
i Hrubieszowie. Ćwiczono taktykę i doskonalono umiejętności strzeleckie.  

Szkolenia w SRO realizowane poza poligonami i wojskowymi placami ćwiczeń to istota formacji OT na całym świecie. Są one prowadzone głównie w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Tego typu szkolenia to nie tylko wykorzystywanie terenu, ale także obiektów cywilnych, jak np. strzelnice. Jednym z głównych celów szkoleń w SRO jest zapoznanie żołnierzy z uwarunkowaniami terenu i zabudowy, a także poprawa świadomości społeczności lokalnych. Organizacja takich ćwiczeń możliwa jest dzięki wsparciu władz lokalnych – powiatowych, gminnych oraz sołectw.  

W Wojskach Obrony Terytorialnej szkolenia w SRO stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania. 

***

Obecnie w szeregach WOT służy już ponad 20 tys. żołnierzy, w tym 17 000  ochotników i 3 000 żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 r. w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 r. formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

info, foto: kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

Poprzedni artykułDzień Dziecka w Kinie “Stylowy”. Super filmy i moc atrakcji.
Następny artykułChciał uniknąć zderzenia z sarną, uderzył w płot
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments