Zamość/ Region: ZUS organizuje Dzień Osób z Niepełnosprawnością

0
674

W Polsce żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Mniej niż co trzecia jest aktywna zawodowo. Dlatego tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie”. Podczas wydarzenia będzie można skorzystać m.in. z porad ekspertów.

Akcja odbędzie się w całej Polsce, w tym w kilku miastach województwa lubelskiego. – W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia przysługują osobom niepełnosprawnym – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Eksperci Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opowiedzą, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. – Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego będziemy też zachęcać do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie – wskazuje prezes PFRON, Marlena Maląg. W Polsce, według różnych szacunków, jest od 5 do 7 mln osób z niepełnosprawnościami, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Tymczasem unijna średnia wynosi 40 proc.

Co, gdzie, kiedy?

Szczegółowy harmonogram wydarzeń w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl/dzienON.

Chełm, 17 maja. Akcja odbędzie się w godz. 7.00-13.30 w siedzibie chełmskiego ZUS przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8. Chętni będą mogli zbadać poziom cholesterolu i cukru we krwi, ciśnienie tętnicze i sprawdzić czy są w grupie osób zagrożonych osteoporozą. Będą porady ekspertów PFRON, urzędu pracy i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W sali obsługi klientów tego dnia stanie także wystawa rękodzieła przygotowana przez podopiecznych chełmskich Warsztatów Terapii Zajęciowej „Prometeusz”.

Włodawa, 17 maja. W siedzibie Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” przy al. J. Piłsudskiego 64A o godz. 10.00 rozpocznie się spotkanie ze specjalistami. Z prelekcjami wystąpią przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ZUS oraz urzędu pracy (o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami).

Zamość, 17 maja. Ekspertów ZUS będzie można spotkać w strefie towarzyszącej charytatywnej imprezie plenerowej, na którą zaprasza tego dnia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”. Pracownicy ZUS będą doradzać m.in. w sprawach rent. Ich stoisko informacyjne będzie można znaleźć na Rynku Wielkim w Zamościu, od godziny 11.00.

Tomaszów Lubelski, 17 maja. Inspektorat ZUS zaprasza na godz. 10.00 do swojej siedziby przy ul. Jana Pawła II 6. W sali szkoleniowej odbędą się prelekcje specjalistów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami. Ekspert urzędu skarbowego opowie o ulgach podatkowych. Będzie także akcent artystyczny, czyli występ uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie. A w sali obsługi klientów odbędzie się kiermasz rękodzieła wykonanego przez osoby niepełnosprawne.

Hrubieszów, 17 maja. W siedzibie Inspektoratu ZUS przy ul. 3 Maja 8a odbędą się prelekcje: przedstawiciela Hrubieszowskiej Rady Seniorów o opiece nad samotnym i chorym w jego domu; eksperta Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o zasadach dofinansowania z PFRON; a także przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia i ZUS. Początek o 10.00, spotkanie potrwa około dwóch godzin.

Krasnystaw, 21 maja. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Spółdzielni Socjalnej „Własne Kąty” przy ul. Piłsudskiego 66a. Spotkanie rozpocznie się o 10.00. Na początek o zdrowym stylu życia opowie psycholog z Krasnostawskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, które jest współorganizatorem akcji. W planie są też prelekcje specjalistów ZUS (w tym lekarza orzecznika), kierownika oddziału rehabilitacyjnego szpitala w Krasnymstawie i przedstawiciela PFRON. Warto również wziąć udział w spotkaniu z przedsiębiorcą, który opowie o prowadzeniu własnej firmy z perspektywy osoby z niepełnosprawnością. 

Biłgoraj, 22 maja. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do siedziby Stowarzyszenia Integracyjno-Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych przy Placu Wolności 15. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. A w nim: prelekcja NFZ o bezpłatnych lekach, świadczeniach zdrowotnych i sanatoriach; wykład ZUS o zasadach przyznawania rent i rehabilitacji leczniczej oraz prelekcja rehabilitanta. 

 

info: Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

 

Poprzedni artykułKonkurs plastyczny “Bohater mojej ulubionej książki”
Następny artykułZ ostatniej chwili: TIR zderzył się w osobówką na DK nr 74. Są utrudnienia!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments