Bogaty program V edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

0
1814
fot. nadesłane

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja jednego z najbardziej cenionych i lubianych festiwali literackich w Polsce – Festiwalu “Stolica Języka Polskiego”. Szczebrzeszyn po raz piąty gościć będzie najbardziej uznanych pisarzy, aktorów i muzyków, którzy w magicznym otoczeniu Roztocza spotkają się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami i odbiorcami. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 5 – 11 sierpnia. Podobnie jak w latach ubiegłych, na jeden dzień Stolicą Języka Polskiego stanie się także Zamość. W miniony poniedziałek, 6 maja w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wicestarosty Zamojskiego – Witolda Maruchy, Wiceprezydent Zamościa – Małgorzaty Bzówki, Burmistrza Szczebrzeszyna – Henryka Mateja, prof. dr hab. Iwony Hofman z UMCS oraz Dyrektora Festiwalu – Piotra Duda. Podczas spotkania ogłoszono bogaty program literacki i artystyczny piątej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Tym razem gośćmi Festiwalu będą m.in.: Stanisław Baj, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Tomasz Dostatni, Agnieszka Dauksza, Mikołaj Grynberg, Józef Hen, Olga Hund, Iwona Hofman, Piotr Janicki, Jerzy Jarniewicz, Wiktor Jerofiejew, Barbara Klicka, Urszula Kozioł, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Antonia Lloyd Jones, Małgorzata Łukasiewicz, Weronika Murek, Wiesław Myśliwski, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer, Maciej Robert, Krystyna Rodowska, Tadeusz Sobolewski, Tomasz Swoboda, Mariusz Urbanek, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Marcin Wicha, Bogusław Wróblewski, Ilona Wiśniewska, Filip Zawada. 

Tradycyjnie, Festiwal obfitować będzie w spotkania autorskie, wieczory poetyckie, wykłady, debaty, rozmowy o języku polskim i koncerty. O to, by nad brzegami Wieprza nie zabrakło wspaniałej muzyki zadbają wybitni artyści, wśród nich między innymi Voo Voo & Trebunie-Tutki, z projektem „Tischner”. W towarzyszącym programie czytania literatury udział wezmą doskonali aktorzy. Czytana będzie zarówno twórczość autorów goszczących na Festiwalu, jak i wielu innych, wybitnych pisarzy np. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Janusza Głowackiego, Stanisława Grzesiuka, Franza Kafki, Marcela Prousta. 

Jak co roku, Festiwal ma swoich patronów, tym razem będzie to poetka Anna Świrszczyńska, oraz tak ważny dla Szczebrzeszyna – Jan Brzechwa. Jego słynny wiersz o „chrząszczu brzmiącym w trzcinie” na trwałe wpisał urokliwe miasteczko Roztocza nie tylko do literatury, ale i do języka polskiego, które to stanowią fundamenty idei naszego przedsięwzięcia. Wśród działań poświęconych dorobkowi Brzechwy zaplanowano m.in. wystawę ilustracji do jego utworów stworzonych przez mistrzów malarstwa i grafiki, uzupełnionych też o najciekawsze animacje inspirowane twórczością poety.

Nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach Festiwalu – z myślą o nich zaplanowano poranne bloki warsztatów i atrakcji dla dzieci. To sekcja, którą organizatorzy chcą rozwijać w formule Małej Stolicy Języka Polskiego, mającej na celu zaoferowanie wartościowej rozrywki dla całych rodzin, ale też aktywne promowanie czytelnictwa i edukację kulturalną.

Wszystkie wydarzenia, dla odbiorców w każdy wieku, są całkowicie bezpłatne. Obok otwartego charakteru Festiwalu, jego twórcy – konsekwentnie budują też jego rangę w istotnych działaniach wokół naukowych aspektów literatury i języka. Jak co roku przyznana zostanie Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora (oczekiwana szczególnie przez branżę wydawniczą) ogłoszony też zostanie tzw. Apel Szczebrzeski, zainicjowany z troski o ochronę bogactwa polszczyzny. 

Podobnie jak w latach ubiegłych, na jeden dzień (w tym roku 11 sierpnia), Festiwal przeniesie się do Zamościa. Tematem przewodnim Dnia Zamojskiego będzie Akademia Zamojska. Tradycyjnie wieczorem odbędzie się też koncert, który zakończy działania Stolicy Języka Polskiego i tygodniowe święto literatury. 

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Jej misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki, stanowiących fundamenty przemysłu kreatywnego. W tym sensie Festiwal jest inicjatywą o zasięgu ogólnopolskim, ale mocno osadzoną w środowisku Roztocza i przyczyniającą się do rozwoju regionu, uruchamiania jego potencjału, wzmacniania społeczności lokalnej. 

Festiwal Stolica Języka Polskiego jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Urzędu Miasta Zamość, Urzędu Miejskiego w Szczebrzeszynie.

 

 

 

 

Poprzedni artykułPogoda w Zamościu i regionie: Idą przymrozki. IMGW ostrzega
Następny artykułPowiatowe Obchody Dnia Strażaka w Łabuniach [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments