GAIA

Pomnik krasnala 

Krasnal Batiaryga – bohater VI tomu Ksiąg Roztoczańskich Krasnali – ma w Zamościu swój pomnik. na Rynku Solnym. Uroczystość odsłonięcia figurki Batiarygi odbyła się dzisiaj w niedzielę 5 maja o godz. 13:00.

„VI tom Ksiąg Roztoczańskich Krasnali opowiada o Lwowie, bohaterstwie Orląt Lwowskich w 1918 roku, czasach II wojny światowej, mordach Ukraińskich na Polakach w 1943 roku oraz 1946 roku, wypędzeniu z kresów Polaków, a także pomocy, wsparciu w czasach ich wysiedlania, którego udzielał lwowiakom arcybiskup Eugeniusz Baziak. 

Baśń w której oprócz znanych bohaterów; wiedźmy Apolonii, Słomki, Bulwy, Cichokichka i Łezki pojawiają się nowe postaci. Dwaj niezwykle pobożni księża: Wiesław i Jarosław gubią drogę w roztoczańskiej puszczy, uwięzieni na Czartowym Polu przez diabła otrzymują cudowną nić z płaszcza Matki Bożej Roztoczańskiej. Prawosławny Kret wodny – wychuchol towarzyszy krasnalowi Cichokichkowi w wędrówce na niezwykłą polanę w głębi puszczy. W lesie pojawia się okrutny stwór – Teutonia von Crudelis karmiący się kwiatem paproci, pożerający również krasnale. Tytułowy bohater – Batiaryga, to krasnal wyśniony w listopadzie w 1918 roku przez Orlątko Lwowskie, dziecko-żołnierz, obrońca Lwowa.

Książka ta jest hołdem złożonym ofiarom i bohaterom tamtych zdarzeń. Batiaryga, wyśniony skrzat jest świadkiem obrony Lwowa i jego tragicznych losów. Wraz z przyjaciółmi lwowiakami w 1946 roku opuszcza swoje ukochane miasto i wyrusza wraz z wypędzonymi w nieznane, na zachód Polski, trafia do Wrocławia. Losy znów rzucają krasnala w świat i po wielu przygodach ostatecznie zamieszkuje w najpiękniejszym, nie tylko zdaniem krasnoludków – historycznym Zamościu. Tam można dziś krasnala spotkać i posłuchać jego zaczarowanych, ale prawdziwych opowieści”.

(opis z www.lusiaoginska.pl)

- reklama-
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Czy tylko mnie dziwi, że tam są księża?

Tomasz Krywionek
Reply to  Anonimowo

Tak, tylko Ciebie to dziwi.

animka
Reply to  Anonimowo

Nie tylko Ciebie to dziwi, podejrzewam że nikt więcej się nie odezwie – żeby nie poleciał hejt.

Tomasz Krywionek

Wystarczy poznać historię i zdziwienie mija, bardzo szybko.

becia

A jaki Kościół ma stosunek do Krasnali?

Tomasz Krywionek
Reply to  becia

ręce opadają jak czyta się taką głupotę