Obchody świąt majowych w Zamościu [PROGRAM]

0
1058
- reklama-

Urząd Miasta Zamość, Starostwo Powiatowe w Zamościu, Parafia Katedralna, 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu oraz Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Oddział Powiatowy w Zamościu, zapraszają mieszkańców Zamościa i okolic do wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W program obchodów Świąt Majowych w Zamościu wpisują się wydarzenia patriotyczne, religijne, kulturalne i sportowe.

2 maja, czwartek – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpocznie wykład płk. Marka Kwietnia w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” – godz. 10.00. O tej samej porze z Rynku Wielkiego wystartuje tradycyjnie VI Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość. W samo południe, także na Rynku Wielkim, będzie miało miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej w asyście przedstawicieli służb mundurowych.

3 maja, piątek – to 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta w Zamościu zainauguruje o godz. 9.00 uroczysta sesja Rady Miasta w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza, podczas której wykład pt. „Rzeczpospolita od potęgi do upadku” wygłosi Wiesław Nowakowski – Radny Rady Miasta Zamość. Zgromadzeni wysłuchają także autorskich piosenek Ryszarda Badacha o Zamościu i Zamojszczyźnie, które wykona Camerata Belfer i Trio Rodzinne Badachowie. Tuż po sesji, o godz. 10.00 w Katedrze Zamojskiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie, o godz. 11.15, na Rynku Wielkim odbędzie się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym, a także wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Zamość, i złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Józefa Piłsudskiego. Zaplanowano także defiladę z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich oraz pokaz umiejętności kawaleryjskich w wykonaniu Sekcji Kawalerii Ochotniczej przed Pałacem Zamoyskich.

Ponadto, po południu o godz. 17.00 na Rynku Wielkim odbędzie się koncert „Witaj Majowa Jutrzenko” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.

8 maja, środa – obchodzić będziemy 74. rocznicę Zakończenia II Wojny Światowej. W ramach obchodów tej rocznicy zaplanowano manifestację patriotyczną o godz. 12.00 przy pomniku przy ul Piłsudskiego w Zamościu.

 

8280 swietamajoweafisz Obchody świąt majowych w Zamościu [PROGRAM] dsc 5274 Obchody świąt majowych w Zamościu [PROGRAM]

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments