Strajk nauczycieli. Jak wygląda sytuacja w zamojskich szkołach?

0
1305

W poniedziałek, 8 kwietnia rozpoczął się strajk nauczycieli, którzy domagają się podwyżek. Po fiasku niedzielnych negocjacji związków zawodowych z rządem, większość placówek oświatowych w całym kraju przystąpiła do strajku. Jak sytuacja wygląda w szkołach i placówkach Zamościu?

Z informacji, jakie przekazała mediom Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzeczniczka Prezydenta Zamościa wynika, że do strajku nie przystąpiły tylko nieliczne miejskie placówki. W akcji protestacyjnej udział bierze: większość przedszkoli oraz wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja, zespoły szkół ponadgimnazjalnych i licea.

Dane o liczbie osób strajkujących mamy z godziny 8:00, więc sytuacja będzie się zmieniać w ciągu dnia, ponieważ nauczyciele przychodzą do pracy w różnych godzinach, a strajk odbywa się w czasie godzin dydaktycznych. Znaczna część dzieci nie przyszła do szkół, bardzo dziękujemy rodzicom za zrozumienie trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się dyrektorzy” – czytamy w przesłanym do nas komunikacie.

Jak podaje rzeczniczka ratusza – w przedszkolach miejskich: Nr 1, 5, 6, 9 praca odbywa się normalnie. W Przedszkolu nr 9 kilku nauczycieli przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale opieka jest zapewniona na cały czas trwania strajku (niezależnie od tego, jak długo będzie trwał). W Przedszkolach Nr 2, 4, 10, 12, 15 – nauczyciele strajkują, ale liczba nauczycieli jest wystarczająca i opieka nad dziećmi jest zapewniona.

Trudna sytuacja jest w Przedszkolach Nr 7, 8, 13 i 14, ponieważ do strajku przystąpiła większa liczba nauczycieli, ale opieka nad dziećmi jest zorganizowana.

Szkoły podstawowe zapewniają opiekę dzieciom, organizują zajęcia opiekuńcze, świetlicowe. Ogółem w szkołach podstawowych pracuje ponad 80 nauczycieli, podobnie jest w przedszkolach. Zarówno w przedszkolach, jak i szkołach podstawowych dzieci otrzymują posiłki tak jak zwykle.

W I i III LO nauczyciele strajkują, ale uczniowie mają rekolekcje, w pozostałych szkołach ponadgimnazjalnych opieka jest zapewniona

Nie strajkują: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Bursa Międzyszkolna nr 2, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Centrum Kształcenia Praktycznego.

Szkoły mogą liczyć na wsparcie z OSiRu, ZDKu, Książnicy Zamojskiej, Muzeum – jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy tych placówek w każdej chwili mogą zorganizować na terenie szkoły zajęcia dla dzieci i młodzieży. – powiedziała nam Marta Lackorzyńska-Szerafin.

.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments