- reklama-

Walczą o poselski mandat 

Licealiści walczący o mandaty poselskie upamiętniają postać Macieja Rataja. „Mało osób wie, że Rataj był związany z Zamościem”

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego Adrian Góra i Karolina Budzyńska biorą udział w rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegorocznym zadaniem kandydatów ubiegających się o mandaty młodych posłów jest realizacja projektu „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”.

– Wybraliśmy postać bardzo ważną z punktu widzenia historii parlamentaryzmu w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Maciej Rataj był wybitnym działaczem ruchu ludowego, marszałkiem Sejmu II Rzeczypospolitej, prezesem Stronnictwa Ludowego. W krótkim czasie zdobył szacunek wśród posłów wszystkich opcji. Dał się poznać jako sprawny organizator prac sejmowych. Wykazał się również talentem mediatorskim – opowiada Adrian Góra.

– Należy również zwrócić uwagę na fakt, że po wybuchu II wojny światowej Maciej Rataj nie opuścił kraju. Zaangażował się w działalność konspiracyjną, za co 21 czerwca 1940 r. został rozstrzelany w Palmirach. Jego śmierć jest przykładem tego, co działo się z elitą polskiej inteligencji i polityki w okresie okupacji – ocenia Karolina Budzyńska.

– Mało osób tak naprawdę wie, że tak ważna postać, jak Rataj była również związana z naszym miastem. W 1918 r. rozpoczął on pracę w Zamościu jako nauczyciel greki i łaciny. To właśnie tutaj zaangażował się w działalność polityczną. Nawiązał współpracę z PSL „Wyzwolenie”. Wkrótce stał się jednym z głównych animatorów ruchu ludowego na Zamojszczyźnie. Zainicjował stworzenie straży obywatelskiej w Zamościu. Organizował również wiece i manifestacje polityczne. Współpracował z „Gazetą Zamojską” i umieszczał w niej liczne artykuły. Mimo stosunkowo krótkiego pobytu na Zamojszczyźnie zyskał tutaj duży autorytet. Wyrazem tego był wybór do Sejmu Ustawodawczego w lutym 1919 r. z okręgu wyborczego (Zamość, Biłgoraj, Krasnystaw, Janów) – opowiada Adrian Góra.

Uczniowie III liceum nie próżnują i w ramach projektu rozpowszechniają wiedzę na temat Macieja Rataja w całym mieście.

– Roznosimy ulotki oraz rozwieszamy plakaty na temat działalności Rataja. Prowadzimy też prelekcje w zamojskich gimnazjach. Wczoraj przeprowadziliśmy również sondę uliczną sprawdzającą wiedzę przechodniów o tej postaci. W najbliższych dniach umieścimy także film na Youtube o losach Rataja. Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosą oczekiwany rezultat i 1 czerwca będziemy mogli reprezentować naszą szkołę na posiedzeniu XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments