Grand Prix i nagrody dla uczniów zamojskiego „Plastyka” na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim

1
849
Julia Szwed
- reklama-

XIX Ogólnopolski Festiwal Herbertowski, którego eliminacje odbywały się 7 marca 2019 w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, zakończył się sukcesem dla uczniów Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu. Julia Szwed otrzymała nagrodę Grand Prix festiwalu w kategorii fotograficznej,  Aleksandra Pupiec nagrodę w kategorii plastycznej oraz Eliasz Hułas wyróżnienie w kategorii plastycznej. Julię i Eliasza do konkursu przygotowywała pani Małgorzata Godzisz, Aleksandrę pani Małgorzata Antosiak. W konkursie wzięło udział 124 uczestników z całej Polski. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Ironia w twórczości Zbigniewa Herberta”.

Poeta jako ironista bardzo często sięgał do tej kategorii, ale nie w znaczeniu pojmowania świata jako ironii, lecz w kontekście postawy „bycia ironicznym”. Herbert  – intelektualista traktuje ironię jako rodzaj transcendencji.  Innym razem ironia jest w jego twórczości formą sceptycyzmu – środkiem na przetrwanie, rodzajem broni względem świata. – tłumaczy Małgorzata Godzisz, nauczyciel języka polskiego w Liceum Plastycznym w Zamościu – Ten trudny temat opracowywaliśmy metodą przekładu intersemiotycznego,  dokonaliśmy  przekładu znaków słownych na obrazowe. Technika ta pozwoliła na stworzenie syntetycznego skrótu myślowego, zawierającego sedno przesłania utworu poetyckiego. W niezwykle trafny sposób udało się uchwycić Julii ironię zawartą w wierszach „Co myśli Pan Cogito o piekle” i „Pan Cogito rozważa różnicę między głosem ludzkim a głosem przyrody”, co zaowocowało nagrodą Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego. Eliasz – zdobywca wyróżnienia, pracując tą samą metodą dokonał interpretacji wiersza „Pan Cogito a perła”.

Prezentacja zwycięzców i wręczenie nagród nastąpiło podczas Koncertu Laureatów 28 marca 2019 w Lublinie. Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Katarzyna Herbert – żona poety.1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej

Gratuluję Julia i pozdrawiam serdecznie 🙂