Licealistki walczą ze stereotypami

2
600
Fot. Facebook/Tacy Sami
- reklama-

Trzy uczennice I LO w Zamościu postanowiły walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. W październiku ruszyły ze swoim autorskim projektem społecznym pn. „Tacy Sami”. Swoją inicjatywę zgłosiły do ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”.

Monika Samulak, Daria Skowyra, Ewelina Kawa, uczennice klasy 1 „l” z I LO w Zamościu poprzez realizację swojego projektu chcą udowodnić, że mimo różnic w naszym wyglądzie czy charakterze, wszyscy jesteśmy tacy sami i mamy takie same szanse, aby odnieść sukces. – To, że ktoś jest niepełnosprawny, ma tatuaże, czy kolorowe włosy nie znaczy, że jest w niższej warstwie społecznej i nic w życiu nie osiągnie. Udowodniono, że człowiek częściej dostrzega wady w nieznajomym niż zalety. My mamy za zadanie to zmienić. Bo przecież w każdym z nas jest cząstka dobra. – przekonują dziewczyny.

Aby przekonać się czy problem szufladkowania osób ze względu na wygląd zewnętrzny dotyczy także naszej lokalnej społeczności, licealistki przeprowadziły sondę uliczną na Rynku Wielkim w Zamościu. – Zapytałyśmy ludzi w różnym wieku, czy w swoim życiu kierują się stereotypami. Większość powiedziała, że nie, jednak byli tacy, którzy przyznali, że kierują nimi stereotypy. Poznałyśmy też historię ludzi, którzy sami w młodości zostali dotknięci bolesnymi stereotypami i uprzedzeniami, co na lata ich zmieniło – przyznają dziewczyny i dodają, że dzięki przeprowadzonej sondzie upewniły się, że ich projekt ma sens, co dało im jeszcze więcej energii do działania.

Monika, Daria i Ewelina mają jeszcze sporo pomysłów, które chcą wcielić w życie w ramach swojego projektu. Planują m.in. dotrzeć do jak największej ilości młodzieży z cyklem wykładów i ćwiczeń. – Zaczynamy od naszego liceum, potem pójdziemy do innych szkół. Rozwieszamy już plakaty informujące o akcji, mamy też w planach zorganizować spotkanie z niepełnosprawnymi. – wylicza Monika Samulak. 

Działania Licealistek wspiera Dyrektor I LO – Bożena Krupa, Prezydent Andrzej Wnuk oraz Poseł Sławomir Zawiślak. Nowy Kurier Zamojski jest patronem medialnym projektu. Zachęcamy do śledzenia profilu projektu „Tacy Sami” na Facebooku: www.facebook.com/tacysamiILO/

***

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada dla licealistów i studentów polegająca na tworzeniu projektów społecznych, zmieniających otoczenie na lepsze. Powstała w 2014 roku, by dać młodym ludziom możliwość nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada opiera się o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne, kompetencje potrzebne w życiu zawodowym. „Zwolnieni z Teorii” to także nauka zdrowej rywalizacji w samej olimpiadzie, ponieważ najlepsze projekty powalczą podczas gali finałowej pod koniec roku szkolnego o nagrodę „Złotego Wilka”, którą wręczą najwyższe władze państwowe. W ostatniej edycji Złotego Wilka 2018 w kategorii Społeczność Lokalna zdobył projekt „Nie jestem byle kim” z Zamościa, którego celem było zwiększenie samooceny młodzieży i nauka podejmowania decyzji dotyczących własnej ścieżki kariery. Organizatorem Zwolnionych z Teorii jest fundacja Social Wolves.

 

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
AnalTornado

Przykre jest to, co się dzieje w dzisiejszych czasach 😉

JustSaying

czemu pracodawca chciałby przyjmować kogoś kto nawet o swoją aparycję nie potrafi zadbać, a co dopiero o interesy firmy