Wirus HPV (brodawczaka) – jak się przed nim uchronić?

0
851
- reklama-

Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. 

Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.

Na szczęście możemy się zabezpieczyć przed wirusem, stosując odpowiednią szczepionkę. Szczepionki przeciw HPV zawierają wirusopodobne cząstki otrzymane drogą rekombinacji genetycznej.   Szczepionka jest zarejestrowana do stosowania dla osób w wieku powyżej 9 lat. Jest podawana w celu zapobiegania wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy) i odbytnicy, raka szyjki macicy, raka odbytnicy oraz brodawek narządów płciowych, tzw. kłykcin kończystych.

Zaleca się szczepienie:
• dziewcząt w wieku 11 – 12 lat (powyżej 9 r.ż.)
• dziewcząt w wieku 13-18 lat, które nie zostały wcześniej zaszczepione oraz kobiet do 27 r.ż
• chłopców w wieku powyżej 11-12 lat

Cykl szczepień:

3 dawki 0-2-6 m-cy (drugą dawkę należy przyjąć po dwóch miesiącach od pierwszej, trzecią po sześciu miesiącach od pierwszej ). Wszystkie dawki należy podać w ciągu roku.

Dostępne są trzy rodzaje szczepionki:

– Szczepionka 2- walentna (Cervarix)  skierowana przeciw typom HPV-16 i 18. 

-Szczepionka 4- walentna (Gardasil)  skierowana przeciw typom HPV-16,18, 6 i 11. 

-Szczepionka 9-walentna (Gardasil 9) skierowana przeciw typom HPV-6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. 

Szczepiąc siebie lub swoje dzieci chronimy się przed rakiem szyjki macicy. Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz o 90% ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrakowego szyjki macicy. 

Zapytaj swojego ginekologa o dostępność szczepionki i niezwłocznie skorzystaj z możliwości ochrony siebie lub swoich bliskich.

lek. Sandra Sałek

Poradnia Ginekologiczna Resort-Med Młyńska

[materiał partnera]

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments