DZIEWCZYNY POLICJI

Ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców, patrolują ulice, uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy i pracują z młodzieżą. To tylko część zadań, z którymi podczas służby mają do czynienia policjantki. Służba w policji wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. To zawód, który trzeba kochać – tak w dniu święta kobiet, mówią policjantki garnizonu lubelskiego. Na Lubelszczyźnie służbę pełni 754 funkcjonariuszki, blisko 900 kobiet zatrudnionych jest na stanowiskach cywilnych.

Każdego dnia w pracy zakładają mundur. Podczas służby patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców. Pracują przy rozpracowywaniu i ustalaniu sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą. Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.

page1image66130192

page2image66496256

Na pytanie skąd pomysł na pracę w Policji zdecydowana większość odpowiada, że to spełnienie ich marzeń. Kiedy koleżanki w dzieciństwie chciały być modelkami lub aktorkami „nasze dziewczyny” pragnęły pomagać innym. Teraz realizują swoje marzenia i wiedzą, że służba jest bardzo ciekawa i przynosi ogrom satysfakcji. To ważne, kiedy ma się poczucie, że można komuś pomóc, kiedy słyszy się od drugiej osoby – dziękuję. Z jednej strony satysfakcja z drugiej ogromne zaangażowanie. Policjantką jest się całą dobę, to zawód, który wymaga wielu wyrzeczeń i dyspozycyjności.

page2image66491888

W garnizonie policji lubelskiej służbę pełni 754 policjantki. Zajmują stanowiska wykonawcze i kierownicze. Nadzorują prace komend i komisariatów, są naczelnikami wydziałów, kierownikami sekcji i zespołów. 126 Pań to oficerowie, w korpusie aspirantów mamy 235 policjantek, wśród podoficerów 297, a w korpusie szeregowych 96. Najwięcej policjantek jest w służbie prewencyjnej 419, w kryminalnej 277, 53 to policjantki służby wspomagającej. Zdecydowana większość, bo 412 to policjantki w grupie wiekowej 31-40 lat.

Kobiety w naszej formacji to nie tylko funkcjonariuszki. Blisko 900 Pań zatrudnionych jest na etatach cywilnych, w tym 566 kobiet zatrudnionych jest w korpusie służby cywilnej. Najliczniejsza grupa pracuje w służbie wspomagającej 644, w prewencji 130 i w służbie kryminalnej 123. Zatrudnione są m.in. w finansach, kadrach, inwestycjach i zaopatrzeniu. Służą radą i pomocą, bez nich oraz ich pracy funkcjonowanie jednostek policji byłoby bardzo utrudnione. Zajmują się głównie logistyką i wspomaganiem pracy wszystkich policjantów.