Zamość na Ogólnopolskim Zjeździe Orszaków Trzech Króli.

0
490
GAIA

W minioną sobotę, 2 marca w Warszawie odbył się Ogólnopolski Zjazd Orszaków Trzech Króli. W Domu Arcybiskupów Warszawskich zgromadzili się przedstawiciele organizatorów z Polski, oraz koordynatorzy Orszaków w Polsce i na świecie. Zamość reprezentowała prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, Małgorzata Farion.

Spotkanie otworzyli przedstawiciele Fundacji Orszak Trzech Króli w Warszawie, następnie głos zabrał Kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski. Ciesząc się z tego spotkania i doceniając znaczenie organizacji Orszaków Trzech Króli podziękował Fundacji Orszak Trzech Króli za koordynację działań w Polsce i na świecie, wszystkim organizatorom za trud, wysiłek, poświęcenie i skierował do zebranych m.in. takie słowa:

„Czujcie się w tym miejscu bardzo dobrze, pracujcie owocnie, wróćcie do środowisk , w których inicjowaliście to dzieło i prowadzicie je dobrze, umocnieni doświadczeniem was wszystkim i kontynuujcie to dzieło w kolejnych latach.  W koncepcji całości tego dzieła, które jest dziełem kulturowym, społecznym, ale jednak przede wszystkim ewangelizacyjnym ważne jest by ta kontynuacja była i to się właśnie dzieje. Orszak Trzech Króli to owoc współczesności, czyli owoc naszego pokolenia, które dostrzegło potrzebę wychodzenia na zewnątrz, na miasto w głoszeniu Ewangelii. I nawet jeśli dla wielu ludzi to co się dzisiaj modnie nazywa tzw. katolicyzmem kulturowym tzn. takim gdzie człowiek może już nie lgnie do Pana Boga, Kościoła z motywów głębokiej wiary, ale są w nim korzenie kulturowe, korzenie tradycji, które szanuje, pielęgnuje przy okazji świąt czy większych uroczystości, nawet jeżeli jest to dla wielu ludzi wymiar takiego katolicyzmu kulturowego to jest w tym zawarta nadzieja, że to kiedyś doprowadzi do stawiania sobie jeszcze głębszych pytań, czysto ewangelicznych. Takich pytań, które doprowadzą do spotkania     z Panem Bogiem przez wiarę. Myślę, że wymiar ewangelizacyjny jest pozytywnie patrząc na sprawę niezwykle ważny przy Orszakach Trzech Króli. Gdziekolwiek jestem w diecezji gdzie są Orszaki, czy Polsce słyszę o organizacji Orszaku Trzech Króli, organizatorzy chwalą się nim.

W dzisiejszych bardzo laicyzacyjnych  czasach w świecie i Europie takie wyjście na ulicę, bo religia jest sprawą publiczną i ma prawo być sprawą publiczną jest jeszcze ważniejsze niż 30 lat temu. Prądy, które kiedyś były we Francji i są dzisiaj bardzo mocne, gdzie liczy się świeckość rozumiana kąśliwie i rozumiana negatywnie, są modne. Myślę, że Orszak Trzech Króli przełamuje te współczesne mody, które są obecne w naszym życiu. Rozwijacie to dzieło pn. Orszak Trzech Króli jeszcze bardziej”…

Podczas spotkania w Warszawie podsumowano minioną edycję Orszaku. 

Orszak Trzech Króli 2019 odbył się w 752 miejscach w Polsce i 22 za granicą. W Polsce odbył się w 16 województwach i 41 diecezjach. 62,5% organizatorów Orszaków Trzech Króli to organizacje kościelne (parafie, kurie i ośrodek misyjny), a 35,5% to organizacje świeckie (stowarzyszenia, fundacje, ośrodki kultury, urzędy miast, szkoły, biblioteki). Orszak Trzech Króli obejrzało w TVP 1 040 117 osób, w TVP Polonia 48 105 osób. Ponad 26 tys. informacji medialnych dotarło do 221 529 336 osób.

Na Zjeździe nie zabrakło akcentów związanych z Zamościem. Pokazane zostały zdjęcia z naszego Orszaku, sympatycznie, bardzo życzliwie o naszym Orszaku wypowiedziała się Pani Jolanta Stachacz prowadząca Zjazd, która wspominała Galę V Orszaku Trzech Króli w Zamościu na której, ku naszej wielkiej radości była obecna. Pani Jola mówiła wszystkim zebranym o zaangażowaniu naszej Zamojskiej Rodziny Orszakowej oraz wspominała bardzo ciepło pobyt w Zamościu.

Dyplom dla Zamościa odebrała p. Małgorzata Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu (jak się okazało jedyna przedstawicielka diecezji zamojsko-lubaczowskiej), która skierowała do Fundacji i zebranych słowa podziękowania, życzenia, swoje spostrzeżenia i refleksje.

Obecni na Zjeździe mieli okazję wymienić się doświadczeniami organizacyjnymi  ze swoich miejsc, pomysłami i planami na przyszłość.

Na zakończenie na uczestników Zjazdu czekała miła niespodzianka, Fundacja Orszak Trzech Króli zorganizowała dla chętnych zwiedzanie Zamku Królewskiego z przewodnikiem.

[materiał nadesłany]

 

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments