I LO zmienia siedzibę. Radni podjęli już decyzję w tej sprawie

2
1887
I Liceum w Zamościu

W związku planowaną rewitalizacją budynku Akademii Zamojskiej, mieszczące się w nim I Liceum Ogólnokształcące, będzie zmuszone zmienić siedzibę. Szkoła od nowego roku szkolnego, czyli od 1 września 2019 mieścić się będzie w Pałacu Zamoyskich, czyli dawnej siedzibie sądów przy ul. Akademickiej. Decyzję w tej sprawie podjęli już zamojscy radni.

28 stycznia 2019 roku Rada Miasta Zamość podjęła uchwałę w sprawie zmiany lokalizacji “starego” ogólniaka. „Z dniem 1 września 2019 r. zamierza się przekształcić I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu poprzez zmianę lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych z ul. Akademickiej 8 na ul. Akademicką 1 i 1H.” – zapisano w dokumencie.

Przypomnijmy, Miasto Zamość na rewitalizację gmachu Akademii Zamojskiej otrzymało dotację w wysokości 24 mln złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 (działanie pn. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury). Renowacja dawnego gmachu Akademii Zamojskiej pochłonie jednak niemal dwukrotnie więcej. Całkowity koszt prac oszacowano na ponad 41,5 mln.

Zakres prac obejmuje remont konserwatorski budynku Akademii wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu oraz zaadaptowanie części budynku na cele działalności kulturalnej. Robotami budowlanymi objęty zostanie budynek dawnej Akademii z dziedzińcem, elementy zagospodarowania i uzbrojenia terenu. Prace aranżacyjne zostaną wykonane w części pomieszczeń obiektu przeznaczonych na działalność ekspozycyjną i działalność kulturalną.  Z ogólnej przestrzeni użytkowej budynku Akademii Zamojskiej wynoszącej 7 956,60 m2 na cele kulturalne przeznaczona zostanie powierzchnia: 2 971,51 m2.

Trzy pomieszczenia na parterze adaptowane zostaną na ekspozycję muzealną pn. Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej (358,00 m2). Drugie piętro (poddasze) w całości zaadaptowane zostanie na cele kulturalne Zamojskiej Akademii Kultury – (2 613,51 m2). Wyremontowany zostanie również dziedziniec Akademii o powierzchni 1 490,00 m2 oraz części wspólne obiektu, których remont jest niezbędny dla funkcjonowania ekspozycji muzealnej oraz Zamojskiej Akademii Kultury takie jak: szyb windowy, schody żelbetowe (klatka schodowa), kanały techniczne.

Zakończenie rewitalizacji gmachu Akademii początkowo planowano na 2020 rok. Jednak, biorąc pod uwagę, że prace jeszcze nie ruszyły – termin ich zakończenia zapewnie ulegnie przesunięciu. Po remoncie – jak zapewniają władze miasta – I Liceum wróci do swojej dawnej siedziby.

 

 

Poprzedni artykułSzykuje się rozbudowa DK74 pomiędzy Klemensowem i Zamościem.
Następny artykułŁABUŃKI: Trwa rozbudowa Hospicjum Santa Galla.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Jakim sposobem tak wielki zakres prac zostanie zrobiony do 2020 r? Nie wspomnę już o środkach

Bilo

Nawet nie wiedziałem, że tam jest poddasze przez cztery lata nawiedzania szanownej instytucji.