Nowe drogi i lotnisko w Mokrem

0
1639

W czwartek 14 lutego w Starostwie Powiatowym w Zamościu odbyła się konferencja prasowa starosty Stanisława Grześko i przedstawicieli Zarządu Powiatu.

Podczas konferencji poruszono kwestię inwestycji powiatowych na najbliższe lata, a także sprawę lotniska w Mokrem.

Starosta Zamojski wyjaśnił, że na mocy ustawy, ma obowiązek cofnięcia darowizny z 2015 roku, kiedy to ówczesny starosta Henryk Matej oraz Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński podpisali akt, na mocy którego Gmina Zamość weszła w posiadanie działek o powierzchni 80 ha. Na tym terenie do końca 2018 roku gmina miała wybudować 800-metrowy pas startowy dla lotniska turystycznego.

W związku z tym, że Gmina Zamość nie spełniła warunków darowizny, Starosta, jako przedstawiciel Skarbu Państwa musi wystąpić o odwołanie darowizny. Administratorem w dalszym ciągu zostaje Aeroklub Ziemi Zamojskiej.

Starosta Stanisław Grześko poinformował, że w 2020 roku ma zostać otwarte lotnisko dla ruchu turystycznego i biznesowego oraz sportowe na potrzeby Aeroklubu.

Mimo tych zmian i licznych głosów sprzeciwu wobec funkcjonowania giełdy w Mokrem, Starosta zapowiedział, że niedzielny handel na giełdzie w Mokrem nie zostanie zlikwidowany. Działanie giełdy ma jedynie zostać uporządkowane.

Starostwo Powiatowe zamierza realizować w 2019 roku głównie inwestycje drogowe. Starosta Stanisław Grześko przyznał, że jest konieczność znacznej poprawy dróg łączących powiat zamojski z innymi powiatami, ale także poszczególne gminy w granicach powiatu zamojskiego.

W tym roku zostanie ukończona modernizacja 19 km odcinka drogi Pniówek-Suchowola-Maciejówka. Także w tym roku zakończone zostaną prace przy budowie 10 km odcinka drogi Kotlice-Zubowice-Miączyn-Komarów oraz 12 km odcinka Nielisz-Gruszka Duża-Tworyczów.

W 2019 roku Starostwo zamierza oddać ok 50 km nowych asfaltowych dróg. Na najbliższe lata, Starostwo ma zabezpieczone środki finansowe na budowę ok. 30 km dróg. Starosta żywi nadzieję na dodatkowe środki zewnętrzne, wtedy uda się zrealizować na pewno dużo więcej inwestycji drogowych, np. Drogę Zamość-Adamów-Jacnia.

W najbliższym czasie zostanie powołana specjalna komórka ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych w ramach struktury Starostwa. Wraz  z zapowiadanymi zmianami w zarządzaniu powołano także nowego sekretarza powiatu. Został nim Mariusz Zając, 52 letni specjalista z zakresu prawa samorządowego i marketingu.

 

Poprzedni artykułUSG narządów kobiecych i USG ciąży
Następny artykułOferty pracy PUP w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments