Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie część 2

0
1607

Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie 

A – Aniołowo 2018 – Konkurs Interdyscyplinarny w Roku Zbigniewa Herberta i Ireny Sendlerowej i akcja niesienia pomocy potrzebującym będące nawiązaniem do zapoczątkowanego w 2008 roku Gminnego Konkursu „Mój Anioł” ogłoszonego również w Roku Zbigniewa Herberta.

 

B- Bródek – sołectwo, miejsce funkcjonowania w latach 2004-2006 – dzięki uprzejmości dyrektor Szkoły Podstawowej w Łabuniach Sabiny Panasiewicz i wójta Antoniego Wojciecha Turczyna – Wiejskiego Domu Kultury, w którym prowadzone były ferie, dyskoteki, zajęcia plastyczne, teatralne, informatyczne oraz lekcje języka angielskiego. W Bródku znajduje się pomnik pamięci mieszkańców – ofiar II wojny światowej i pozostałości po piwnicy, w której schronienie znalazła większość mieszkańców w czasie boju o Wzgórze 256. 

C – Ciećkówka – góra do zjeżdżania na byle czym, na łeb na szyję, na workach, oponach, sankach. Punkt widokowy na trasie Gry Terenowej Leśne Nowiny z 2018 roku. 

D – Dolina Górnej Łabuńki – produkt turystyczny, za który gmina Łabunie otrzymała w 2018 roku ogólnopolski certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. 

E – Erhard z Wierzby(Wirzby), jeden z trzech fundatorów drewnianego kościoła w Łabuniach w 1435 roku.

F – Film – od początku lat 50. do niemal końca lat 70. XX wieku funkcjonowało w zabudowaniach dawnej karczmy w Łabuniach kino „Piast”. Funkcję operatorów pełnili Stanisław Bilik i Jan Szaruga. Budynek nie przetrwał do czasów współczesnych.

G – Gierki rodzinne – cykl spotkań zainicjowany w 2013 roku dla rodzin z dziećmi w świetlicach wiejskich. Uczestnicy spotkań w nagrodę zwiedzili Park Miniatur w Inwałdzie oraz Niegowić (pierwszą parafię Karola Wojtyły) i Wadowice. 

H – Herb – Przyjęty na uroczystej sesji Rady Gminy Łabunie 23 maja 2012 r. nawiązuje do rodziny Łabuńskich, a w szczególności biskupa Mikołaja Łabuńskiego. Herb przedstawia na błękitnym tle srebrną podkowę, przez którą przechodzi takiż pastorał flankowany od czoła złotymi kwiatami lnu. Stylizowany kwiat lnu złocistego nawiązuje do cech miejscowego krajobrazu naturalnego. Roślina ta występuje w rezerwacie przyrody „Łabunie”, utworzonym w 1959 r., a położonym na terenie miejscowości Dąbrowa. 

I – Ixobrychus minutus – Bączek zwyczajny – ptasia osobliwość z Doliny Górnej Łabuńki. Ptak brodzący z rodziny czaplowatych. W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. 

J – Jan Nowak Jeziorański – 17 września 1939 roku razem z m. in. Józefem Cyrankiewiczem przebywał w jenieckim punkcie zbornym na cmentarzu kościelnym w Łabuniach. Parotysięczny tłum stanowili żołnierze wzięci do niewoli w kotle pod Tomaszowem Lubelskim. 

K – „Kopciuszek”, „Królowa Instagrama” – spektakle teatralne w reżyserii Agnieszki Pieli wystawione na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego dzięki uprzejmości Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi przez grupę nieformalną AKTE. 

 

L – Lotnisko. W czerwcu 1941 miejsce stacjonowania Kampfgeschwader 55 (92 samoloty: 92x Junkers Ju 88 A) Pozostałości pasa startowego lotniska widoczne są do dzisiaj na Google Maps. 

Ł – Łabuńska Biblioteczka Regionalisty. Seria książek wydawanych przez bibliotekę w Łabuniach. Dotychczas ukazało się 29 publikacji. W przygotowaniu kolejne tytuły. 

M – Most, zwany żelaznym mostem. Żelbetonowa konstrukcja austriacka z 1914 roku na krajowej 17 wywieziona z gminy Łabunie w 2015 roku. Obecnie podziwiać go można na terenach zielonych przy Politechnice Lubelskiej.

N – Najlepiej smakuje w Łabuniach – projekt promocyjny współfinansowany ze środków UE w ramach PROW, małych projektów LGD „Ziemia Zamojska”. 

O – ORLIK 2012 – jedno z pierwszych w powiecie boisk wielofunkcyjnych.

 

P – Pasterka – wydarzenie bezprecedensowe na terenie gminy w latach okupacji niemieckiej. Pod osłoną nocy dzięki determinacji żołnierzy Batalionów Chłopskich i cywilów oraz odważnej postawie ks. Andrzeja Kostrzewy w 1942 roku odprawiono „Leśną Pasterkę”. Więcej o wydarzeniu przeczytać można w wydanej przez bibliotekę w Łabuniach książce „A była cicha i gwiaździsta noc grudniowa…”  

R – Rydzyk, olej rydzowy tłoczony z nasion lnicznika siewnego (Camelina sativa) – znanego także jako lnianka, lennica, judra czy rydz lub rydzyk (dwie ostatnie nazwy nawiązują do brunatnej barwy ziarenek rośliny). Jest to najstarsza z uprawianych w Polsce roślin oleistych, blisko spokrewniona z rzepakiem. Olej “z rydzyka” kupić można w Olejarni świątecznej w Ruszowie.

S – Szepetówka na Ukrainie. Dla tamtejszej Szkoły Polskiej prowadzonej przez Związek Polaków zorganizowano w łabuńskich szkołach zbiórkę przyborów szkolnych. Podopieczni Polskiej Szkoły w Szepetówce gościli w naszej gminie kilkakrotnie. 

Ś – Śliwiński Jan – najwybitniejszy polski organmistrz. W kościele parafialnym w Łabuniach znajdują się oczekujące remontu XIX-wieczne 10-głosowe organy z 1896 roku jego autorstwa. 

T – „Turystyczna Rodzinka”, ogólnopolski konkurs organizowany przez Zarząd Główny PTTK. W Łabuniach mieszkają sześciokrotni laureaci tego konkursu.

U – Urszula – córka Jana Jakuba Zamoyskiego i Marii Ludwiki Poniatowskiej. Żona Michała Jerzego Mniszcha. Miała ponoć swój udział w rozwoju teatru dworskiego i należała do amatorskiej grupy teatralnej złożonej z osób ze środowiska dworskiego. 

W – Wałach remontowy „Romans”. Koń z hodowli Aleksandra hr. Szeptyckiego po pełnej krwi „Ritterspornie” i klaczy „Dumka”. Więcej o hodowli koni w Łabuniach w kwartalniku „Igła” nr 1(18)/2017.

Z – Zarembiński Wiktor vel Wacław Sieńko vel Witwicki, pseud. Zrąb, Kmita. ur. w Łabuniach 11 X 1903 r. ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej, oficer WP, cichociemny, zm. ok 17 IV 1943 r. we Lwowie. 

Ż – Żydzi – W pierwszej połowie 1941 r. w Łabuniach Niemcy utworzyli obóz pracy przymusowej, mieszczący się w trzech barakach, w tym w budynku dawnego tartaku i szopy. Teren został ogrodzony drutem kolczastym i był dozorowany przez ukraińskich strażników. Początkowo przebywało w nim ok. 200 żydowskich robotników, w kolejnych latach przeciętny stan obozu wynosił ok. 300 więźniów. Były to osoby pochodzenia żydowskiego, w większości z Zamościa, Komarowa oraz z Czech.

Więźniowie byli zmuszani do katorżniczych prac przy budowie lotniska Luftwaffe. W wyniku morderczego tempa robót, szykan ze strony strażników oraz trudnych warunków sanitarnych w obozie panowała wysoka śmiertelność. Obóz został zlikwidowany 5 lub 6 listopada 1943 roku. W ciągu trwającej ok. 2 godzin akcji, życie straciło ok. 100 pozostałych w obozie robotników.

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łabuńskiej 

im. Jana Jakuba Zamoyskiego

Widok z Ciećkówki – szkoła, gorzelnia, kościół, szpital w Zamościu

widok z cieckowki szkoa gorzeln ia kosciol szpital w zamosciu Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie część 2

Najlepiej smakuje w Łabuniach

najlepiej smakuje w labuniach Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie część 2

Królowa Instagrama – aktorzy i widownia

krolowa instagrama aktorzy i widownia Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie część 2

 

Kościół Parafialny w Łabuniach

kosciol parafialny w labuniach Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie część 2

Inicjatywa 2016 – nagroda w konkursie LGD Ziemia Zamojska dla spektaklu Kopciuszek

inicjatywa 2016 nagroda w konkursie lgd ziemia zamojska dla spektaklu kopciuszek Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie część 2

 

Gra planszowa o gminie Łabunie

gra planszowa o gminie labunie Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie część 2

Gmina Przyjazna Rowerzystom

gmina przyjazna rowerzystom Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie część 2

Delegacja polskiej szkoły z Szepetówki na rajdzie Czerwony Kapturekdelegacja polskiej szkoy z szepeto wki na rajdzie czerwony kapturek Ł – jak Łabunie – czyli alfabetycznie o gminie część 2

Poprzedni artykułAKTUALIZACJA: Awaria sieci ciepłowniczej
Następny artykułAwaria sieci ciepłowniczej. Głos zabrał Prezydent Andrzej Wnuk
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments