Zamość: Spotkanie opłatkowe osób po transplantacji w szpitalu “papieskim”

0
1388

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w zamojskim szpitalu “papieskim” odbyło się dziś (23 stycznia) spotkanie opłatkowe osób po transplantacji. Wzięli w nim udział pacjenci po przeszczepach z Zamojszczyzny oraz całej Polski (m.in.: 33-letni Piotr Tchórz z Zamościa, który urodził się bez dłoni i jako pierwszy na świecie przeszedł przeszczep ręki), dyrekcja szpitala, lekarze oraz osoby zaangażowane w propagowanie transplantacji.

Uczestnikami spotkania byli m.in.: Anna Gradziuk – koordynator ds. transplantacji zamojskiego szpitala, prof. dr hab. Krzysztof Marczewski, ordynator Oddziału Nefrologii, Endokrynologii Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Podczas spotkania osoby po przeszczepach opowiadały o swoich doświadczeniach po otrzymaniu „drugiego życia”. Zwieńczeniem dyskusji było spotkanie opłatkowe i modlitwa, której przewodniczył J. E. Ks. Bp Marian Rojek. Młodzież z Bursy Międzyszkolnej nr 1 w Zamościu przygotowała plakaty i transparenty o tematyce transplantacji narządów, zaś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 i zapewniły oprawę artystyczną wydarzenia.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który miał miejsce 26 stycznia 1966. Przeszczep wykonany był w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments