Orszak Trzech Króli w Zamościu (DUŻO ZDJĘĆ)

3
1533

Największe jasełka na świecie również w Zamościu 

W niedzielę 6 stycznia ulicami Zamościa już po raz piąty przeszedł Orszak Trzech Króli. W 2019 roku uliczne jasełka zorganizowane w ponad 700 miejscowościach w Polsce i na świecie, odbyły się pod hasłem „ODNOWI OBLICZE ZIEMI” nawiązującym do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Orszak już po raz piąty zorganizowało Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu pod czujnym okiem Prezes Małgorzaty Farion.

V Zamojskiemu Orszakowi Trzech Króli towarzyszył wyjątkowy jubileusz  – 20. rocznica wizyty Papieża Jana Pawła II w naszym mieście. W związku z tym, Orszak tym razem wyruszył spod kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie w 1999 roku gościł Jan Paweł II. 

Formowanie Orszaku poprzedziła msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Marian Rojka. Po mszy Orszak przeszedł ulicami Zamościa: Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Peowiaków, Partyzantów i Grodzką na Rynek Wielki. Patronat honorowy nad V Orszakiem Trzech Króli w Zamościu objęli J.E. Ks. Biskup Marian Rojek, Prezydent Miasta Zamościa Andrzej Wnuk, Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński.

V Zamojski Orszak Trzech Króli utworzyły kolorowe orszaki. Orszak czerwony – Szkoła Podstawowa  Nr 2 w Zamościu, Orszak zielony – Szkoła Podstawowa Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu, Orszak żółty – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zamościu, Orszak fioletowy – Szkoła Katolicka w Zamościu, Orszak niebieski – Szkoła Podstawowa Nr 10 w Zamościu, Orszak pastuszków – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Zamościu, Orszak biały – Szkoły z terenu Gminy Zamość: Szkoła Podstawowa w Mokrem, Zespół Szkół w Płoskiem, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach, Szkoła Podstawowa w Borowinie Sitanieckiej.

Barwny, jasełkowy korowód zatrzymał się przy trzech scenach biblijnych. „Pokłon pasterzy” na schodach kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski przygotowała Szkoła Podstawowa Nr 4 w Zamościu. „Gospoda” przy Urzędzie Gminy Zamość została przygotowana przez szkoły noszące imię Papieża Jana Pawła II: Gimnazjum Nr 3 w Zamościu oraz Szkołę Podstawową z Płoskiego. Scenę „Bóg się rodzi, moc truchleje” na Rynku Wielkim przygotowała Grupa Teatralna „Jednak Warto”, działająca przy Parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności na Karolówce oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu.

Kolędowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego oraz młodzi muzycy Szkoły Muzycznej Yamaha.

Postać Króla Kacpra odtworzył Szymon Trytek Zamościanin, najstarszy z trojga rodzeństwa. Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Zamościu, lektor w parafii pod wezwaniem Świętej Bożej Opatrzności i zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów w Klubie Sportowym „Agros” Zamość. O swojej roli powiedział „Trzej Królowie od wieków inspirują i skłaniają do refleksji nad swoją postawą. Posiadali jedną ważną cechę, której zwłaszcza nam jako młodzieży brakuje. Tą cechą jest wytrwałość. Mimo ogromnej odległości i trudnych warunków podróży nie poddali się i dotarli do stajenki betlejemskiej złożyć hołd Narodzonemu. Jak wielu spośród nas często odpuszcza, daje za wygraną, poddaje się? Nierzadko zniechęcamy się niepowodzeniami i porzucamy marzenia. Brakuje nam woli żeby osiągnąć cele, które przecież często sami sobie stawiamy. W tym roku nauczmy się od Trzech Króli wytrwałości i zgodnie ze słowami papieża Polaka wymagajmy od siebie choćby inni od nas nie wymagali”.

Królem Melchiorem ponownie został Marek Rzeźniak. Zamościanin, absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa profesora Wacława Taranczewskiego w 1969 roku. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Rycerz Columba. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Żonaty trójka dzieci, Agnieszka – artystka malarka, Natalia – aktorka, Wawrzyniec – programista, i wiolonczelista, żona Maria – kustosz Muzeum Zamojskiego, zięć Łukasz – pianista, wnuczka Stefania. Od trzydziestu lat związany jest ze wsią Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu. Tam wspólnie z rodziną od 10 lat prowadzą niekomercyjną galerię sztuki, Galerię Szur. O swoim udziale w Orszaku powiedział: „Pielgrzymowanie było znane już w starożytności. A w Judaizmie było ono nawet obowiązkiem (kult świątyni jerozolimskiej). Moglibyśmy oczekiwać, że pielgrzymowanie osłabnie wraz z nadejściem chrześcijaństwa ponieważ nie było ono teraz obowiązkiem. Mimo to chrześcijanie dobrowolnie przyjęli tę praktykę. Pielgrzymowanie dostrzegane jest jako metafora zwykłego ziemskiego życia, a także „jako przykład pielgrzymki Kościoła na jego drodze do miasta niebieskiego” – Papież Jan Paweł II.  O gwiazdo betlejemska która zwiastujesz narodziny Zbawiciela prowadź nas z Orszakiem Trzech Króli do groty betlejemskiej – „źródła wody żywej”.

Postać Króla Baltazara ponownie odtworzył Bolesław Bełz. Żonaty – żona Alicja. Dwoje dzieci – Katarzyna, Piotr. Członek Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. O swoim kolejnym udziale w Orszaku powiedział: „Pełnienie funkcji Króla Baltazara po raz piąty jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i przeżyciem. Tym bardziej, że Orszak rozpoczął się w mojej rodzinnej Parafii Matki Bożej Królowej Polski, a hasło Orszaku nawiązuje do wizyty św. Papieża Jana Pawła II Zamościu w 1999 roku, której byłem świadkiem. Orszak Trzech Króli jest wspaniałą okazją do manifestowania radości z narodzin naszego Zbawiciela oraz znakiem przywiązania narodów Europy do wartości i tradycji chrześcijańskich. Pielęgnowanie i kultywowanie wartości i tradycji chrześcijańskich jest szczególnie ważne i istotne w obecnych trudnych czasach”.

W postacie Marii i Józefa wcielili się Anna i Sebastian Telenga, mieszkańcy Zamościa, rodzice dwójki dzieci: czteroletniego Kubusia i rocznej Zuzi. O swoim udziale w Orszaku powiedzieli: „Jesteśmy dumni, że po raz drugi powierzono nam pełnienie tak zaszczytnych ról. To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie. Cieszymy się, z uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli, który przybliża wszystkim mieszkańcom naszego miasta symbolikę i znaczenie Święta Objawienia Pańskiego. To wspólne trwanie przy Jezusie, razem z Mędrcami, którzy za przewodnictwem gwiazdy przybyli oddać pokłon i cześć Jezusowi, jeszcze bardziej mobilizuje nas do kroczenia z Chrystusem i opierania naszego życia na dekalogu. Ufamy, że V Orszak Trzech Króli przyniesie dobre owoce, które towarzyszyć będą nam wszystkim przez każdy kolejny dzień 2019 roku”.

W regionie orszaki przeszły między innymi w Grabowcu, Łabuniach, Krasnobrodzie .

 

- reklama-
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lipa

a czemu pozostale szkoly nie braly udzialu w orszaku?, sp9 byla rok temu przeciez

king/a

pochody 1-majowe były lepsze

Tomasz Krywionek
Reply to  king/a

Wieśka, lepsze dla kogo?