Węgierski Złoty Krzyż Zasługi dla Marii Król

0
1059

Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” 18 grudnia br. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Węgier.

Gospodarzem wydarzenia była Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzanna Kovacs. Spotkanie poprowadził Paweł Illés.

Prezydent Węgier nadał Marii Król, założycielce i przewodniczącej Stowarzyszenia „Krok za krokiem” Węgierski Krzyż Zasługi w dowód uznania za działalność na rzecz rozwoju węgiersko-polskich relacji społecznych oraz popularyzację w Polsce metody Andreasa Petö.

Podczas uroczystości wyróżnienia wręczono również: Tadeuszowi Donocikowi, współzałożycielowi i prezesowi Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, I wiceprezesowi Krajowej Izby Gospodarczej, Małgorzacie Joannie Endres, członkini Stowarzyszenia „Amici Hungariae” w Starym Sączu, Agacie Wsowskiej-Pawlik, dyrektorowi Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Andrzejowi Małyszko, członkowi Stowarzyszenia Miłośników Rusi nad Łyną.

Przez Węgry, Warszawę do Zamościa…

Uroczystość miała też wymiar lokalny. W Urzędzie Miasta Zamość (19.12) prezydent Andrzej Wnuk pogratulował odznaczonej prestiżowego wyróżnienia i mówił o trwałej współpracy węgierskiej z hetmańskim grodem. W spotkaniu uczestniczyli konduktorzy
z Instytutu Andreasa Petö z Budapesztu i zaproszeni goście.

Maria Król, od ponad 28 lat promuje i wdraża w placówkach Stowarzyszenia węgierską metodę/filozofię usprawniania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym autorstwa Andreasa Petö. W lipcu 2017 r. doprowadziła do zawarcia porozumienia o współpracy Stowarzyszenia jako jedynej w Polsce instytucji z węgierskim Instytutem Petö, będącym częścią Uniwersytetu Semmelweissa.

Instytut Andreasa Petö z Budapesztu to jedna z najbardziej znanych w świecie uczelni kształcąca specjalistów zajmujących się rehabilitacją dzieci z mózgowym porażeniem. Współpraca zamojskiego ośrodka z Instytutem polega m.in. na szkoleniach polskich specjalistów, wymianie wolontariuszy, czy obozach dla dzieci.

 

 

Poprzedni artykułWystartował plebiscyt “Świetlna Stolica Polski”. Głosujemy na Zamość!
Następny artykułZamość: Wolontariusze zorganizują Wigilię dla pacjentów szpitala. Będą życzenia, upominki, kolędy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments