FlyEye dla Lubelskich Terytorialsów

0
521

W środę, 19 grudnia 2018 r. odbyło się przekazanie zestawu FlyEye dla Lubelskiej Brygady OT. Urządzenie to jest niezastąpionym wsparciem, m.in. w akcjach rozpoznawczych i poszukiwawczych. Jeden tego typu statek w akcjach poszukiwawczych może zastąpić nawet tysiąc żołnierzy.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza w kraju brygada OT otrzymała na wyposażenie zestaw typu FlyEye, składający się z czterech bezzałogowych statków powietrzny bliskiego zasięgu. Urządzenia będą wykorzystywane, m.in. w akcjach rozpoznawczych i poszukiwawczych. Część żołnierzy OT już odbyło specjalistyczne kursy operatorów tych urządzeń. Dodatkowo w przyszłym roku planowane są kolejne szkolenia w tym zakresie. 

BSP FlyEye

FlyEye to bezzałogowy statek powietrzny bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. System ten może być wykorzystany zarówno w zakresie prowadzenia operacji wojsk własnych, jak również w akcjach poszukiwawczych.

Jest to modułowy system, który osiąga gotowość do startu w czasie krótszym niż 10 minut. FlyEye jest standardowo wyposażony w głowicę umieszczoną pod kadłubem. Dwie kamery w głowicy (kamera światła dziennego oraz termowizyjna) pozwalają na przełączanie zobrazowań wideo.

FlyEye posiada możliwość integracji z lekkim uzbrojeniem precyzyjnym. W zależności od zastosowania FlyEye może być również zintegrowany z innymi głowicami obserwacyjnymi. Producentem urządzenia jest polska firma WB Electronics SA.

Terytorialsi w akcjach poszukiwawczych

Pomoc miejscowej ludności, a także wparcie lokalnych służb, np. policji wpisane są w misję WOT. W ostatnim czasie żołnierze obrony terytorialnej dwukrotnie brali udział w akcjach poszukiwawczych. Przypomnijmy, w połowie listopada br. 100 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT uczestniczyło w poszukiwaniach zaginionego nastolatka, a na początku grudnia br., w akcję poszukiwawczą 80-letniego mężczyzny na Podlasiu zaangażowało się 70 Terytorialsów z 1 Podlaskiej Brygady OT.

Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych mają wśród swoich zadań również udział w akcjach poszukiwawczych. Są one wpisane do spektrum zadań WOT w ramach znowelizowanej ustawy o powszechnym obowiązku obrony. 

Wniosek o użycie WOT-u w takich akcjach jak np. pomoc przy poszukiwaniu zaginionych osób składa do dowódcy brygady komendant miejscowej policji. Zastosowanie tego typu procedury jest możliwe dzięki prerogatywie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która wojskom obrony terytorialnej, jako jedynemu rodzajowi sił zbrojnych, zezwala na udział w akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego. W przypadku udziału wojska w większych operacjach, gdy konieczne jest ogłoszenie tzw. sytuacji kryzysowej, o pomoc żołnierzy wnioskuje do MON-u wojewoda.

tekst i zdjęcie: kpt. Damian STANULA /OFICER PRASOWY 2. LUBELSKiej BRYGADy OBRONY TERYTORIALNEJ

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments